UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1939— 2005 рр.)
Основні тенденції розвитку культури у другій половині XX ст.

Розвиток літератури

Віхами художнього осмислення війни стали романи німецьких авторів А. Зегерс, В. Бределя, Е.-М. Ремарка, Б. Апіца. Долі обдурених нацистською пропагандою німців, мораль фізично скаліченого покоління — головні теми творів письменника Г. Бьолля і скульптора Фріца Кремера. Останній створив немало скульптурних композицій, передаючи почуття і силу духу в'язнів концтаборів.

Бурхливі події XX ст. дали багатьом письменникам привід до історичних паралелей. Насильству в історії, ролі видатної особи та народу, долі творчої інтелігенції у переломні епохи присвячено твори Ліона Фейхтвангера (1884-1958) "Лисиці у винограднику", "Мудрість дивака", "Гойя". Латиноамериканський роман яскраво представлений творами Ж. Амаду (Бразилія), М. Асуела (Мексика), Г. Маркеса (Колумбія). Творчо опрацювавши досягнення світової літератури, вони розповіли про трагічну долю корінного населення, засилля монополій, зловживання диктаторських режимів, боротьбу селян за землю. Латиноамериканська проза вирізняється епічним характером розповіді. У центрі уваги найчастіше не особа, а колектив — село, місто, народ. Самостійним персонажем нерідко є природа.

У 50-х роках в літературі з'явилися "розгнівані молоді люди" — англійські письменники К. Еміс, Д. Вейт, Д. Осборн та ін. їхні твори вирізнялись антифашистською спрямованістю, переживанням за долю молоді, презирством до респектабельності й фальші. Вони відстоювали свободу особи та її право на самовираження. "Розгнівані" та американські "бітники" — ідейні попередники рок-руху.

Реалізм став важливим знаряддям у розкритті злободенних проблем сучасності. Так, у творчості американського художника та письменника Рокуелла Кента (1882-1971), в романі Д .Олдріджа "Мисливець" показано нерозривний зв'язок людини з природою, загибель якої веде до виродження особи й суспільства загалом.

Гірку правду про війни в Індокитаї та Алжирі представлено в романах П. Курдата і А. Стіля, у кінострічці О. Стоуна "Взвод". Злочинну діяльність спецслужб відображено в романах Ґрема Ґріна (1904-1990) "Тихий американець", "Наша людина у Гавані", у кінострічках Д. Даміані та С. Поллака.

Назад Зміст Вперед