UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1939— 2005 рр.)
"Холодна війна". Міжнародні відносини

Берлінська і Карибська кризи

Відносини між СРСР і США значно загострились у зв'язку з проблемою Західного Берліна. З 1958 р. Хрущов почав домагатися зміни статусу міста, погрожуючи односторонніми діями. У травні 1960 р. в Парижі було скликано конференцію на вищому рівні представників США, СРСР, Англії та Франції. Напередодні цієї події радянські засоби протиповітряної оборони збили над Уралом американський розвідувальний літак У-2. На конференції М. Хрущов в ультимативній формі зажадав припинити такі польоти над територією СРСР. Президент США Д. Ейзенхауер відхилив цю вимогу. Конференцію було зірвано. Не відбувся і візит Д. Ейзенхауера до СРСР. На віденській зустрічі з новим американським президентом Джоном Ф. Кеннеді у квітні 1961 р. М. Хрущов в ультимативній формі зажадав зміни статусу Берліна.

19 серпня 1961 р. уздовж всього кордону Західного Берліна було збудовано загорожу, а потім мур, який став символом "холодної війни".

У 1959 р. СРСР визнав уряд Фіделя Кастро. В 1960—1961 pp. активно розвивались торгово-економічні відносини між СРСР та Кубою. Проникнення СРСР на американський континент і прорадянська орієнтація режиму Ф. Кастро викликали занепокоєння уряду СІЛА, який організував збройну інтервенцію на Кубу. Проте інтервенти були розбиті в бухті Плайя-Хірон. СРСР надав Кубі допомогу зброєю. Остерігаючись прямої агресії з боку США на "Острів Свободи", СРСР і Куба домовилися про розміщення на острові балістичних ракет з ядерними боєголовками, які мали стати гарантом миру в регіоні. Це призвело до кризи радянсько-американських відносин. США встановили морську блокаду Куби, щоб запобігти подальшому постачанню острова радянською зброєю. 23 жовтня 1962 р. радянський уряд розцінив дії США як агресивні і заявив, що завдасть удару у відповідь у випадку розв'язання війни. Заява була розрахована на те, що США відступлять. Американці не були зацікавлені у війні з СРСР. Конфлікт зайшов надто далеко: для його вирішення Д. Кеннеді та М. Хрущову необхідно було проявити політичну мудрість і далекоглядність.

26-28 жовтня 1962 р. між лідерами СРСР і США було досягнуто домовленостей, згідно з якими Радянський Союз виводив з території Куби свої ракети та бомбардувальники Іл-28, а США повинні були зняти блокаду і гарантувати невтручання у внутрішні справи Куби.

Карибська криза змусила наддержави вжити заходів для того, щоб зробити гонку ракетно-ядерних озброєнь більш керованою, а отже й безпечнішою. У 1963 р. США, Англія та СРСР уклали договір про заборону випробувань ядерної зброї в атмосфері, космосі і під водою, а в 1967 р. — про заборону розміщення ядерної зброї у космічному просторі.

Цими договорами було покладено край міжнародним відносинам, в яких переважали воєнно-політичні методи вирішення конфліктів між великими державами. Проте суперництво між ними не припинилось.

Назад Зміст Вперед