UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1939— 2005 рр.)
"Холодна війна". Міжнародні відносини

Міжнародні відносини наприкінці 50-х — у 60-х роках

На початку 50-х років у керівництві США та СРСР відбулися зміни, що позначилось на зовнішньополітичному курсі цих країн.

Тривав і процес переосмислення радянським керівництвом проблеми взаємодії з національно-визвольними рухами в колоніальних і залежних країнах. М. Хрущов запропонував розглядати національно-визвольний рух як союзника соціалізму в його боротьбі проти імперіалізму. Тим самим було усунуто ідеологічні перешкоди для розвитку військово-політичного та економічного співробітництва з країнами, що визволились. Так, у 1956 р. СРСР підтримав у Єгипті націоналіста Гамаль Абдель Насера у боротьбі проти агресії Ізраїлю, Франції та Англії.

Відбулися зрушення і у взаєминах між соціалістичними країнами: СРСР визнав нейтралітет Югославії, Китай перетворився у рівноправного партнера СРСР. Відлига дозволила розблокувати діяльність ООН — до її складу було прийнято 16 нових країн.

Ці зміни дещо послабили біполярність світу, але не змогли зламати логіки "холодної війни" та воєнно-блокового мислення.

14 травня 1955 р. Радянський Союз та його союзники підписали Варшавський договір, створивши тим самим воєнно-політичну організацію на сході Європи.

XX з'їзд КПРС відкрив нову сторінку в історії СРСР. У країні почалася "відлига", в тому числі і в зовнішній політиці. У період з 1955 р. по 1960 р. СРСР запропонував низку мирних ініціатив щодо припинення гонки озброєнь і скорочення воєнних потенціалів країн світу. В односторонньому порядку Радянський Союз скоротив на 3980 тис. чол. збройні сили, а також військовий бюджет. Було ліквідовано військові бази в Порт-Артурі і Порккала-Удд.

Короткочасне потепління переросло в гострі міжнародні кризи: 1956 р. — Близький Схід та Угорщина, 1957 р. — Сирія, 1958—Ліван, Тайвань, 1961 —Берлінська криза, 1962 р. — Карибська і т. д.

Назад Зміст Вперед