UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1939— 2005 рр.)
Країни Азії, Африки та Латинської Америки

"Культурна революція" в Китаї

Основним ворогом Китаю у 60-х pp. було оголошено внутрішній і міжнародний ревізіонізм. Для боротьби з ним у 1965 р. і розпочалася "культурна революція".

Китайську "культурну революцію" можна поділити на три етапи.

І етап (травень 1966 р. — квітень 1969 р.) — найбільш активна і руйнівна фаза. Формувався культ особи Мао. У боротьбі з опозицією, яка пустила глибоке коріння у партійному та державному апараті, Мао спирався на молодіжні штурмові загони хунвейбінів (червоних охоронців). Заняття у школах і вузах було припинено, почалося переслідування інтелігенції, членів партії та комсомолу. У кінці 1966 р. було створено загони цзаофанів (бунтарів) для сприяння "культурній революції" в робітничому середовищі. Наступного року за наказом Мао контроль у країні взяли військові.

II етап (травень 1969 р. — серпень 1973 р.). На початку 70-х років керівництво КНР почало вживати заходи щодо нормалізації становища. У 1970-1971 pp. сталася криза всередині китайського керівництва, приводом до якої стало рішення Мао про перегляд Конституції та ліквідацію посади Голови Народних зборів КНР. У вересні 1971 р.було зроблено невдалу спробу державного перевороту. Аби нейтралізувати вплив армії, Мао почав відновлювати партійні та державні органи. Поряд з поступовим відходом від початкових ідей "культурної революції" та реабілітацією деяких діячів (Ден Сяопіна та ін.) владу в країні поступово було зосереджено в руках "групи чотирьох" (Цзян Цин, Чжан Чуньцян, Яо Веньюань, Ван Хунвень).

III етап (вересень 1973 р. — жовтень 1976 р.) почався з нової політико-ідеологічної кампанії "критики Лінь Бяо та Конфуція". У січні 1975 р. було прийнято нову Конституцію КНР, яка стала результатом компромісу: поряд з ідеями "культурної революції" вона узаконювала права членів "комун", визнавала існування виробничих бригад, закріплювала положення про оплату праці. У 1974-75 pp. лідери "культурної революції" спробували закріпити свої позиції. Почався процес реанімації ідей "культурної революції". У січні 1976 р. помер один із поміркованих лідерів КПК Чжоу Енлай. У квітні під час церемонії, присвяченої його пам'яті, на площі Тяньаньмень у Пекіні відбувся масовий виступ населення. Ці події призвели до масових репресій проти поміркованих. 9 вересня 1976 р. помер Мао Цзедун. З ініціативи маршала Є. Цзяньїна було заарештовано "групу чотирьох". Так завершився трагічний період в історії Китаю, жертвами якого стали 100 млн чоловік.

Назад Зміст Вперед