UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1939— 2005 рр.)
Країни Азії, Африки та Латинської Америки

Китай. Будівництво комунізму

1 жовтня 1949 р. Мао Цзедун у Пекіні проголосив утворення Китайської Народної Республіки. Протягом наступного року комуністи завершили розгром військ Гоміндану на континентальній частині країни. Тривала громадянська війна в країні, що з перервами тривала майже всю першу половину XX ст., закінчилася перемогою комуністів.

З 1953 р. Китай обрав курс на індустріалізацію та націоналізацію приватної власності, яку було завершено у кінці 1955 р. Перший п'ятирічний план був успішно виконаний (1953-1957 pp.). Значну допомогу КНР надав СРСР. У 1958 р. Мао виступив з ініціативою форсувати економічний розвиток і здійснити "великий стрибок" з метою побудови комуністичного суспільства. Головним засобом для побудови світлого майбутнього мала стати безкоштовна праця під гаслом: "Три роки наполегливої праці — 10 тис. років щастя". Замість сільськогосподарських кооперативів створювались "народні комуни", які об'єднували по 20 тис. селян. У комунах все усуспільнювалося, запроваджувався зрівняльний принцип розподілу. Життя селян було жорстко регламентовано; у промисловості вирішено прискорити індустріалізацію. В країні розгорнувся масовий рух за збільшення виробництва чавуну і сталі.

Одночасно серйозні корективи було внесено і в зовнішню політику. Прагнучи прискорити розвиток Китаю, Мао Цзедун вважав за необхідне прискорити світову революцію, а для наступу на капіталізм можна пожертвувати мільйонами людей. Такий зовнішньо-політичний курс призвів до розриву між СРСР та КНР. Обидві сторони звинувачували одна одну у відході від марксизму-ленінізму. Тим часом "великий стрибок" зазнав краху.

З 1960 р. по 1965 р. у Китаї відбувався процес ліквідації руйнівних наслідків "великого стрибка". Країна поверталась до нормального розвитку економіки. Але Мао вважав припинення "великого стрибка" лише перепочинком і наполягав на правильності свого курсу. В цей час він повернувся до ідеї посилення класової боротьби на шляху побудови соціалізму. Це стало основою для розгортання в країні "великої пролетарської культурної революції".

Назад Зміст Вперед