UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1939— 2005 рр.)
СРСР. Нові та відновлені незалежні держави

Таджикистан

Після розпаду СРСР першим президентом країни став колишній секретар ЦК Компартії Таджикистану Рахмон Набієв. Демократичні та економічні перетворення в Росії значно впливали на формування демократичної опозиції курсу Набієва на збереження в завуальованому вигляді радянських порядків. У менш розвинутих районах країни сформувалася ісламська опозиція, яку підтримували афганські таджики.

У травні 1992 р. опозиція організувала безстроковий мітинг на центральній площі Душанбе. Під тиском демонстрантів було заборонено Комуністичну партію, демонтовано пам'ятник Леніну, таджицьку мову оголошено державною.

Прихильники Набієва організували паралельний мітинг. За короткий час політичне протистояння переросло у криваву різанину. Коли зневірені люди прийшли до Набієва, їх зустріли танки 200-ої російської дивізії.

Ходжентські та кулябські клани створили Народний фронт на чолі з С. Сафаровим. У країні розпочалася громадянська війна.

Для врегулювання конфлікту ворогуючі сторони за посередництва Москви сіли за стіл переговорів. 24 жовтня 1992 р. спікер парламенту С. Канджаєв зі своїми загонами пішов на Душанбе і захопив владу в місті, але без підтримки народу заколот провалився.

У цей час в Ходженті було скликано XVI сесію Верховної Ради, яка обрала спікером парламенту Емомалі Рахмо-нова. Той одночасно очолив і НФ. Попри укладення миру між НФ та опозицією Рахмонов увійшов у Душанбе, спираючись на військову силу. Опозицію було розгромлено. Загинуло понад 20 тис. осіб, 350 тис. змушені були емігрувати в Афганістан.

Нова влада заборонила усі політичні партії, крім комуністичної. Було закрито опозиційні журнали і газети, а самих опозиціонерів оголошено карними злочинцями.

Зазнавши поразки, опозиція не склала зброї. Домінуюче становище в ній зайняли фундаменталісти на чолі з Саї-дом Абдуллою Нурі. Отримавши матеріальну та збройну допомогу від афганського уряду і деяких ісламських країн, вони розпочали партизанську війну на території Таджикистану.

У 1995 р. було проведено вибори, на яких перемогу здобув Е. Рахмонов. Йому вдалося здійснити прорив на дипломатичному фронті — республіку визнали кілька ісламських країн (Іран, Пакистан).

Таким чином, у Таджикистані перемогли прокомуністичні сили, які утримуються при владі, значною мірою, завдяки підтримці Москви. Країна весь час балансує на грані громадянської війни. Заколоти, збройні рейди опозиції, повний економічний хаос стали звичним явищем. На початку XXI ст. країна досягла певної стабілізації: почалося економічне зростання.

Назад Зміст Вперед