UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1939— 2005 рр.)
СРСР. Нові та відновлені незалежні держави

СНД

Більшість країн Заходу не були зацікавлені у розпаді СРСР. Вони всіляко підтримували спроби М. Горбачова зберегти Союз. Поява нових держав спричинювала нові міжнародні проблеми.

Беззастережною підтримкою користувались лише республіки Прибалтики, перед якими Захід відчував моральну відповідальність.

Однак, коли розпад СРСР став фактом, країни Заходу почали визнавати нові держави, поставивши натомість низку умов:

— гарантія прав людини;

— приєднання до договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ), а Україні, Білорусі та Казахстану — до договору з обмеження стратегічних озброєнь (ОСО-1).

Новоутвореним державам (крім Росії, Білорусі та України) довелося пройти процедуру прийняття в ООН.

Міжнародне співтовариство, насамперед держави "G-7" ("Великої сімки"), погодились надати країнам СНД фінансову допомогу для виходу з економічної кризи, але за умови проведення ринкових реформ, запровадження приватної власності та дотримання міжнародних угод про права людини.

Країни СНД уклали між собою договори про дружбу і співробітництво. Крім того, кожна з них самостійно розвиває міжнародні зв'язки. Мусульманські країни налагоджують співробітництво з мусульманським світом. Молдова відновлює зв'язки з Румунією, Україною та Росією, Казахстан і Білорусь орієнтуються на Росію. Україна, якій випала роль моста між Заходом і Сходом, проводить багатовекторну політику, прагнучи доєднатися до НАТО та ЄС.

При створенні СНД лідери України, Росії та Білорусі домовились, що координуючими органами СНД стануть Рада глав держав та Рада глав урядів. Місцем їх перебування обрано Мінськ.

Уже на перших засіданнях координуючих органів СНД виявилось, що у членів Співдружності різні підходи щодо подальшої долі організації.

Так, Україна, Молдова, Закавказькі держави і Туркменистан вважають, що завдання СНД — підготувати кожну з держав до того, аби вона стала повністю незалежною. Грузія, Україна, Узбекистан, Азербайджан та Молдова об'єдналися в ГУУАМ, прагнучи послабити вплив Росії.

Іншу позицію займають Росія і Білорусь. Вони намагаються перетворити СНД в організацію, яка б нагадувала федеративну державу на зразок СРСР. На цьому шляху вже зроблено перші кроки: підписано Ташкентський пакт про військову співпрацю деяких країн СНД; з метою уніфікації законодавства створено Міжпарламентську асамблею; між Росією, Білоруссю, Казахстаном і Киргизією укладено митний союз. Росія і Білорусь заявили про утворення співтовариства та узгодження дій з багатьох питань економічного і політичного життя.

Назад Зміст Вперед