UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1939— 2005 рр.)
СРСР. Нові та відновлені незалежні держави

Дисидентство в СРСР у 70-80-х pp.

Радянський тоталітарний режим за роки свого існування зумів встановити повний контроль над суспільною свідомістю. Проте були люди, які не погоджувалися з політикою правлячої верхівки, —дисиденти, або інакомислячі.

З середини 60-х років почалися безперервні, хоча й малочисельні виступи проти комуністичної системи та комуністичної ідеології.

На початку 70-х років дисидентський рух зміцнів, і режим відчув у ньому загрозу. У 1972 р. відбувся загальний "погром" правозахисного руху. Влада вдалася до широких репресій щодо його учасників. Проти найвідоміших учасників руху — академіка Андрія Сахарова і письменника Олександра Солженіцина розпочалася кампанія цькування через засоби масової інформації. У 1974 р. Солженіцина було силою депортовано за кордон.

Після підписання СРСР у Гельсінкі угоди про захист прав людини дисидентський рух посилився. У 1976 р. виникли Групи сприяння виконанню Гельсінських угод в СРСР ("Гельсінські групи") у Москві, в Україні, у Литві, а ще через рік — у Грузії та Вірменії. В Україні відомими учасниками "гельсінських груп" були Левко Лук'яненко, В'ячеслав Чорновіл, Михайло Горинь та ін.

У листопаді 1979 р. відбулися арешти членів "гельсінських груп" — найактивніших учасників правозахисного руху. У 1980 р. академіка А. Сахарова було відправлено у заслання до закритого для іноземців м. Горький (нині Нижній Новгород).

На початок 80-х років майже всі активні учасники дисидентського руху опинилися в ув'язненні або на засланні. Дехто там і помер — Василь Стус, Олекса Тихий, Василь Литвин, Анатолій Марченко та ін.

Незважаючи на репресії з боку КДБ, рух на захист прав людини в СРСР не припинився, а, навпаки, поповнювався новими людьми. У перші роки перебудови, аби піднести свій міжнародний престиж, режим був змушений звільнити майже всіх ув'язнених дисидентів.

Назад Зміст Вперед