UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1939— 2005 рр.)
СРСР. Нові та відновлені незалежні держави

Сільське господарство. Цілина

Прийшовши до влади, М. Хрущов вдався до рішучих дій. У вересні 1953 р. він виступив на Пленумі ЦК з пропозиціями щодо розвитку сільського господарства: зменшити планові показники та управлінський апарат; запровадити авансування праці колгоспників; засудити практику існування слабких господарств за рахунок передачі їм коштів міцних; сприяти допомозі міста селу.

Ці пропозиції були слушними, але сприяти негайному збільшенню виробництва сільгосппродукції вони не могли.

Вихід було знайдено в освоєнні цілинних та перелогових земель, що стало яскравим прикладом екстенсивного розвитку сільського господарства.

До весни 1954 р. на казахстанській цілині було організовано понад 120 радгоспів. Першоцілинникам доводилось жити у важких умовах і працювати майже цілодобово.

Перші результати освоєння цілини були оптимістичними. У 1954 р. цілина дала понад 40% валового збору зерна. Збільшилось виробництво м'яса, молока. Проте успішними були лише перші роки. Відсутність наукового підходу до освоєння цілини спричинила швидке виснаження грунтів. Урожайність виявилася низькою. На освоєння цілини було використано значні матеріальні і людські ресурси, які дали кращі результати у розвитку традиційних районів землеробства.

Назад Зміст Вперед