UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1939— 2005 рр.)
СРСР. Нові та відновлені незалежні держави

Зміни в керівництві партією і державою

5 березня 1953 р. Й. Сталін помер. З його смертю закінчилася ціла епоха у житті Радянського Союзу, епоха, коли формувалася та утверджувалася тоталітарна система.

Смерть вождя поставила на порядок денний питання, в якому напрямку мало рухатися радянське суспільство. Подальший розвиток країни залежав від розкладу сил у вищих ешелонах влади, склад яких не зазнав змін.

Головою Ради Міністрів став Маленков. На цю посаду його запропонував Берія. У свою чергу, Маленков запропонував об'єднати МВС і МДБ під керівництвом Берії. Було проведено й інші зміни у складі керівництва. М. Хрущов домігся на цьому засіданні прийняття рішення про повернення у Москву Г. Жукова, який на той час командував Уральським військовим округом.

Посада першого секретаря у партії не пропонувалась, але М. Хрущов, як єдиний із секретарів ЦК, що входив до Президії ЦК, фактично взяв під контроль кадри партійного апарату.

Політика нового керівництва країни була вкрай непослідовною. Це пояснювалось нестійкістю коаліції Маленков-Берія-Хрущов. Ці лідери прагнули одноосібної влади. Найбільше шансів було у Берії, який контролював два з трьох "силових" міністерств. Основним суперником Берії став Хрущов, який зумів залучити на свою сторону Маленкова і Жукова.

У липні 1953 р. на одному із кремлівських засідань, яке вів Маленков, Хрущов виступив зі звинуваченням на адресу Берії у кар'єризмі, націоналізмі і зв'язках з англійською та муссаватистською розвідками. За попередньою домовленістю Хрущова підтримали Булганін, Молотов та інші. Одразу ж після голосування Берію було заарештовано.

Завдяки таким діям М. Хрущов усунув найнебезпечнішого свого конкурента. Берію засудили і стратили у вересні 1953 р.

Хрущова було обрано Першим секретарем ЦК КПРС. У пресі почали з'являтися перші статті, які засуджували культ особи, почався перегляд "справи лікарів" і т. д. Але в той же час було придушено страйк в'язнів ГУЛАГу на шахтах Воркута.

Назад Зміст Вперед