UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1939— 2005 рр.)
СРСР. Нові та відновлені незалежні держави

Нова хвиля репресій

Під кінець свого життя Й. Сталін намагався знищити усіх свідків своїх зловживань і здійснив низку кадрових перестановок.

У 1949 р. він санкціонував т. зв. "Ленінградську справу". Приводом до її початку послужив анонімний лист, що звинувачував ленінградських партійних діячів у фальсифікації результатів виборів на партійній конференції. Було заарештовано понад 200 партійних працівників.

Після цього значно зміцнилися позиції Маленкова, підтримуваного Л. Берією, і призначеного на посаду першого секретаря Московського обкому партії і секретаря ЦК М. Хрущова. Саме Маленков і Хрущов виступили на XIX з'їзді ВКП(б) з головними доповідями.

За ініціативою Й. Сталіна на цьому з'їзді було здійснено реорганізацію вищих партійних органів: ВКП(б) перейменовано в Комуністичну партію Радянського Союзу (КПРС); замість Політбюро створювалась Президія у складі 37 чол., збільшувалася кількість секретарів ЦК; вдвічі розширювався склад ЦК партії (до 232 чол.). Таким чином диктатор хотів урівноважити вплив "старої гвардії" "молодою", керувати якою було легше.

У січні 1953 р. Й. Сталіна оглянув лікар-терапевт професор В. Виноградов, який дійшов висновку про погіршення стану здоров'я пацієнта. Професора Виноградова і деяких інших відомих спеціалістів-медиків заарештували та оголосили агентами міжнародної сіоністської організації. Виникла т. зв. "справа лікарів". Тільки смерть диктатора відвернула нову хвилю репресій.

Назад Зміст Вперед