UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1939— 2005 рр.)
Сполучені Штати Америки та Канада

США у 60-70-х роках

На виборах 1960 р. президентом США було обрано лідера демократичної партії Д. Кеннеді. Демократи прийшли до влади у сприятливий момент економічного розвитку США. НТР, яка почалася у 50-х роках, у 60-х дала суттєвий приріст виробництва. Визначальними стали галузі виробництва, що спиралися на останні досягнення наукового прогресу, — електроенергетика, електроніка, хімічна промисловість. НТР дала поштовх і розвитку сільського господарства — т. зв. "зеленій революції". Наука перетворилася у виробничу сферу. Науково-дослідницькі і дослідно-конструкторські роботи (НДДКР) стали рушійною силою прогресу.

Перемога Д. Кеннеді на виборах пожвавила реформаторську діяльність — було вжито заходів щодо стимулювання економічного зростання. З цією метою використовувались інфляційні процеси і дефіцит державного бюджету.

Програма передбачала комплексну "перебудову" регіонів "хронічної" депресії, допомогу фермерам, підвищення мінімальної заробітної плати, поліпшення соціального забезпечення, перекваліфікацію безробітних та ін. Важливе місце у програмі відводилось проблемам громадянських прав, становищу національних меншин, жінок, молоді. Загалом, виконання програми виходило за межі власне економіки і мало вивести США на "нові рубежі" (так було названо цю програму).

Щоб вивести США на лідируючі позиції в галузі дослідження космосу, Д. Кеннеді запропонував програму "Аполлон", метою якої стала висадка американців на Місяць, що й було здійснено у 1969 р.

Багатообіцяючу кар'єру Д. Кеннеді було перервано (22 листопада 1963 р. в місті Далласі його було вбито). Новим президентом США став Ліндон Джонсон, який висунув амбітний план побудови "великого суспільства" без злиднів, безробіття, злочинності, тяжких хвороб. Основним завданням стала ліквідація у США бідності. В результаті вжитих заходів (підвищення рівня мінімальної заробітної плати, надання субсидій і кредитів фермерам, збільшення витрат на охорону здоров'я, освіту, житлове будівництво, створення "трудових корпусів", надання допомоги тим, хто живе за межею бідності) число бідних в Америці скоротилось із 36,4 млн до 25,4 млн осіб, але повністю ліквідувати бідність не вдалося.

У зовнішній політиці демократи виробили доктрину "гнучкого реагування". її суть зводилась до адекватного реагування на дії СРСР у різних регіонах світу. В період правління демократів відносини між СРСР і США загострилися. Кульмінацією протистояння стала Карибська криза (1962 p.). Після цього почалась нормалізація відносин між двома країнами, але вбивство Кеннеді і втягнення США в війну у В'єтнамі надовго заблокували цей процес.

США змінили своє ставлення і до країн Латинської Америки. Було розроблено програму "Союз заради прогресу", яка мала сприяти проведенню реформ з метою подолання соціально-економічних суперечностей у регіоні. З 1961 по 1968 pp. США надали країнам Латинської Америки допомогу в розмірі 4,5 млрд доларів.

У 40-60-х роках у США розгорнулася активна боротьба за громадянські права різних верств населення, зокрема американських негрів проти расової дискримінації. У 1948 р. було заборонено дискримінацію негрів принаймі на державну службу, почалась підготовка до ліквідації дискримінації в армії.

У 50-х роках розпочався новий етап боротьби. Визнаним лідером негритянського населення став Мартін Лютер Кінг, баптистський пастор. Він запропонував використати у боротьбі тактику ненасильницьких дій Махатми Ганді.

У 60-х роках рух за громадянські права збігся з початком масового руху соціального протесту, основу якого склало покоління, що виросло в державі процвітання. Воно не бачило масового безробіття і злиднів, вважало соціальну захищеність і матеріальний достаток нормою життя. Молодь була схильна заперечувати цінності суспільства споживання, виступаючи за простоту життя, вільного від умовностей і лицемірства. Символом цієї контркультури стали джинси і рок-н-ролл. Боротьба за реформу університетської освіти швидко переросла в рух проти в'єтнамської війни.

У 60-х роках сталися трагічні події, які набули небаченого суспільно-політичного резонансу. У 1968 р. було вбито брата Д. Кеннеді — Роберта, який висунув свою кандидатуру на посаду президента. У тому ж році було застрелено Мартіна Лютера Кінга, який 1964 р. одержав Нобелівську премію миру. Його смерть викликала расові заворушення.

На президентських виборах 1968 р. перемогу здобули республіканці. Президентом став Річард Ніксон.

У 70-х роках масові рухи припинились. Причиною цього була не політика республіканців, а економічна криза, яка змінила пріоритетність проблем, що стояли перед населенням. Крім того, більшу частину вимог масових рухів було виконано: американські війська виведено з В'єтнаму, ліквідовано загальну військову повинність, расизм поставлено поза законом, а в 1972 р. набрала чинності 26-а поправка до Конституції СІЛА, яка дала молоді право голосу з 18 років.

Уже в перші роки правління республіканців США охопила економічна криза. Особливістю цієї циклічної кризи перевиробництва (1969-1970) було те, що скорочення виробництва і збільшення безробіття супроводжувались підвищенням цін. Наприкінці 60-х років почались енергетичні труднощі, які в 1973 р. переросли в енергетичну кризу, що призвело до падіння виробництва, зростання безробіття, значного підвищення цін. Це змусило республіканців відмовитися від політики неоконсерватизму, проголошеної ними, і вдатися до активного використання методів державного регулювання економіки.

Для подолання економічних труднощів було розроблено програму заходів, названу "новою економічною політикою". Наслідком проведення цієї політики стало ширше державне регулювання. Вперше за мирного часу було введено контроль за цінами, зросли державні витрати на соціальні програми, але всі ці заходи виявились малоефективними. У 1973-1974 pp. США охопила і політична криза, яка розкрила всі недоліки американської політичної системи та державного апарату.

17 червня 1972 р. під час передвиборчої кампанії до штаб-квартири демократичної партії в готелі "Вотергейт" пробралися їхні політичні конкуренти, щоб встановити підслуховуючу апаратуру. їх було виявлено та заарештовано. Виник небачений скандал, який увійшов в історію як "вотергейтський". У результаті розслідування президент Ніксон у 1974 р. пішов у відставку. Одночасно було ухвалено рішення про введення державної системи фінансування виборів президента. Місце Ніксона посів віце-президент Джеральд Форд.

"Вотергейтський скандал" підірвав престиж республіканців, і на президентських виборах 1976 р. переміг демократ Джиммі Картер, губернатор штату Джорджія, спеціаліст у галузі атомної енергетики. Проте і йому не вдалося переломити негативні тенденції у розвитку США.

Назад Зміст Вперед