UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1939— 2005 рр.)
Основні тенденції соціально-економічного та політичного розвитку країн Заходу у 1945-2005 pp.

План Маршалла та його значення для відбудови Європи

5 червня 1947 р. державний секретар США Маршалл, виступаючи в Гарвардському університеті, виклав основні положення плану економічної допомоги країнам, що постраждали від війни. Планувалося вирішити окремі завдання: допомогти економіці США позбутися перенасиченості ринку капіталів, полегшити проведення конверсії, забезпечивши одночасне відновлення зруйнованої економіки Європи та зміцнення європейської демократії. До участі в плані були запрошені СРСР і держави Східної Європи. Країни, які приймали допомогу, мали надати відомості про стан своєї економіки, про втрати під час війни, про валютні резерви та плани використання допомоги. На основі цих даних конгрес США приймав рішення про розмір допомоги, її розподілом займався виконавчий комітет Організації європейського економічного співробітництва, очолюваний американським адміністратором.

Радянське керівництво вважало, що країни, які одержать допомогу, втратять свою економічну самостійність, отже, потрібно розраховувати на власні сили у відбудові національної економіки.

12-15 липня 1947 р. на Паризькій конференції шістнадцятьма державами (Англія, Франція, Австрія, Бельгія, Греція, Данія, Ірландія, Ісландія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Португалія, Туреччина, Швейцарія, Швеція) було прийнято пропозицію США та утворено Організацію європейського економічного співробітництва.

2 квітня 1948 р. Конгрес США прийняв закон №472 про допомогу іноземним державам.

На американську допомогу погодилися 18 країн. Протягом 1948-1951 pp. вони отримали 12,5 млрд доларів. Ці країни не втратили своєї незалежності та самостійності, а навпаки—відновили економічний потенціал і навіть стали конкурентами США на світовому ринку. Надання допомоги не передбачало зміни політичного та соціального розвитку держави.

27 вересня 1950 р. президент США оголосив законопроект про додаткові і надзвичайні асигнування. В одному з пунктів зазначалося, що країни, які передають СРСР матеріали, які становлять загрозу для США, позбавляються допомоги. Ще в 1949 р. було створено КОКОМ — координаційний комітет з контролю за експортом стратегічних матеріалів, обладнання, технологій у соціалістичні країни. Він припинив свою діяльність лише 1 квітня 1994 р.

Таким чином, ставлення до плану Маршалла визначало союзників і противників СРСР та США.

Назад Зміст Вперед