UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1939— 2005 рр.)
Друга світова війна

Мирні договори із союзниками Німеччини

Для підготовки мирних угод з Німеччиною, Італією, Румунією, Болгарією, Угорщиною та Фінляндією було створено Раду міністрів закордонних справ, а для погодження питань, пов'язаних з мирними договорами, з 29 липня по 15 жовтня 1946 р. в Парижі відбулася мирна конференція за участю 21 держави. У процесі роботи нерідко виникали конфлікти між прихильниками СРСР та західними державами. Загострились територіальні питання між Болгарією та Грецією, а також між Югославією та Італією.

Після завершення роботи конференції на засіданнях Ради міністрів закордонних справ найгостріші проблеми мирних договорів було вирішено шляхом взаємних поступок і компромісів. 10 лютого 1947 р. у Парижі було укладено мирні договори з Італією, Фінляндією, Болгарією, Угорщиною та Румунією, а їхні умови передбачали, переважно, повернення до довоєнних кордонів, проведення демілітаризації, денацифікації, демократизації, декартелізації. Італія відмовлялася від усіх своїх колоній, знищувала військові укріплення на кордонах, обмежувала чисельність збройних сил. Місто Трієст з навколишньою територією перетворювалось у вільну територію Трієст.

Італія сплачувала СРСР репарації в розмірі 100 млн доларів. Фінляндія передавала СРСР на півночі область Петсамо (Печенга), а також в оренду на 50 років військово-морську базу Порккала-Удд у Фінській затоці. Румунія та Фінляндія сплачували СРСР по 300 млн доларів репарацій у вигляді поставок товарів, Угорщина — 200 млн доларів. Передбачалося виведення окупаційних військ з території цих держав, окрім Угорщини та Румунії, де радянські війська залишались.

Мирні договори із союзниками Німеччини після Другої світової війни суттєво відрізнялися тим, що не були принизливими для переможених держав, як це сталося після Першої світової війни.

Мирних договорів з Німеччиною та Японією на той час розроблено не було і їх вирішення відклали. Мирний договір з Японією було підписано 1951 р., аз Німеччиною питання остаточно вирішилося у 1990 р.

В Німеччині, Австрії, Японії, Кореї тимчасово вводились окупаційні режими країн-переможниць. Так, Німеччина, Австрія, міста Берлін і Відень було поділено на чотири окупаційні зони Англії, США, СРСР та Франції. Метою окупації Німеччини проголошувались відродження єдиної країни та ліквідація небезпечних для збереження миру державних, політичних і військових структур, проте реалізувати цю мету у повоєнні роки не вдалося. "Холодна війна" призвела до утворення у 1949 р. двох німецьких держав: Федеративної Республіки Німеччини (ФРН) і Німецької Демократичної Республіки (НДР). Окупація Японії здійснювалася з метою створення таких політичних та економічних структур, які забезпечували б розвиток країни демократичним шляхом.

Назад Зміст Вперед