UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1939— 2005 рр.)
Друга світова війна

Битва за Берлін. Капітуляція Німеччини

У квітні 1945 р. Червона армія підійшла до Берліна. Для захисту столиці третього рейху було зосереджено 1 млн солдатів та офіцерів, 10,4 тис. гармат і мінометів, 1500 танків, 3300 бойових літаків.

У Берлінській операції брали участь війська трьох радянських фронтів — 1-го і 2-го Білоруського та 1-го Українського. Ними командували, відповідно, К. Рокосовський, Г. Жуков та І. Конєв.

Битва почалася 16 квітня. О 3-ій годині ранку за берлінським часом при світлі прожекторів в атаку пішли танки і піхота. Війська під командуванням Жукова наступали через т. зв. Зеєловські висоти. Лінію оборони противника перед висотами було подолано досить швидко, далі почалися труднощі. Бій тривав увесь день і не стихав навіть уночі. Лише на ранок 18 квітня рубіж було взято. Зав'язалися бої на околицях Берліна. Через чотири дні фронти Жукова і Конєва зімкнули кільце навколо міста.

Всі спроби фашистських військ деблокувати місто були марними. Запеклість боїв наростала. Майже кожен будинок доводилося брати штурмом. "На третій день боїв у Берліні,— згадував Г. Жуков, — спеціально розширеною колією із Сілезького вокзалу було подано фортечні гармати, які відкрили вогонь по центру міста. Вага кожного снаряда становила півтонни. Оборона Берліна розліталася геть чисто. Навіть в імперській канцелярії розуміли, що наближається розв'язка битви за столицю Німеччини...".

1 травня 1945 р. начальник генштабу сухопутних військ Німеччини генерал Кребс повідомив про те, що 30 квітня Гітлер вчинив самогубство (28 квітня 1945 р. партизани Італії, виконуючи вирок народного трибуналу, стратили Муссоліні та його прибічників). Кребс запропонував розпочати переговори про перемир'я. Про це доповіли Сталіну, який зажадав вести переговори тільки про беззастережну капітуляцію. Відповіді від наступників Гітлера не надійшло, і бої дії поновилися. Наступного дня штаб берлінської оборони віддав наказ про припинення бойових дій. Берлін здався. Під час штурму німецької столиці Червона армія втратила 300 тис. убитими і пораненими.

Рештки німецьких військ на півночі Німеччини, притиснуті до узбережжя Балтійського моря, теж капітулювали. Це була перемога.

Однак угруповання німецьких військ на території Чехословаччини та Австрії зброї не склало. Його частини в Празі вели бої з учасниками антифашистського повстання, яке почалося 5 травня. Лише допомога Червоної армії врятувала місто та його мешканців. 9 травня 1945 р. Прагу було звільнено. Бої в Європі завершилися.

На честь перемоги над фашистською Німеччиною в Москві на Красній площі 24 червня було проведено парад, який увійшов в історію як Парад Перемоги.

Назад Зміст Вперед