UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1939— 2005 рр.)
Друга світова війна

Кримська конференція

4-11 лютого 1945 р. в Ялті зібралася "велика трійка". Ця зустріч стала кульмінаційною у розвитку відносин між Сталіним, Рузвельтом і Черчіллем. Атмосфера майбутньої перемоги ніби відсовувала на другий план розбіжності та прагнення кожної зі сторін зміцнити своє становище у післявоєнному світі. З багатьох питань вдалося досягти реальних домовленостей. Серед них—погодження умов беззастережної капітуляції гітлерівської Німеччини: ліквідація таких її інститутів як нацистська партія, репресивний апарат гітлерівського режиму, розпуск збройних сил, встановлення контролю над німецькою військовою промисловістю, покарання воєнних злочинців.

У прийнятій конференцією "Декларації про визволену Європу" передбачалося проведення узгодженої політики у визволених європейських країнах, повне викорінення в них рецидивів фашизму, підтримка демократичних установ, допомога визволеним народам.

Важливим досягненням Ялтинської конференції стало рішення про заснування Організації Об'єднаних Націй. Для прийняття статуту ООН сторони погодилися скликати конференцію в Сан-Франциско. Вирішено було і питання участі Радянського Союзу у війні з Японією. Рузвельт вважав, що це необхідно для якнайшвидшого закінчення війни на Далекому Сході. Саме тому він погоджувався з пропозицією Сталіна зафіксувати у спеціальному документі повернення СРСР після перемоги над Японією Південного Сахаліну, Курильських островів, відновлення права на Порт-Артур як військово-морську базу СРСР, забезпечення інтересів Радянського Союзу у порту Дайрен (Китай). Було погоджено й інші далекосхідні проблеми.

Найскладнішими були дискусії з польських проблем. Якщо питання про кордони Польщі з СРСР було практично вирішено — східний кордон мав проходити по "лінії Керзона" з деякими відхиленнями на користь Польщі, — то щодо західного кордону такої конкретності не було: "Польща повинна отримати істотні територіальні компенсації на півночі і на заході".

Назад Зміст Вперед