UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1939— 2005 рр.)
Друга світова війна

Другий фронт в Європі

Сталін вимагав якомога швидше розпочати бойові дії проти гітлерівських військ на заході Європи, але об'єднане союзне командування виходило з необхідності ретельної підготовки до відкриття другого фронту.

Першу спробу вивчити можливість висадки союзних військ в Європі було здійснено 19 серпня 1942 р. в районі невеликого портового містечка Дьєп. Німці скинули десант в море.

Невдача у десантуванні продемонструвала, що висадка на півночі Франції потребує підготовки, однак вона занадто затяглася.

Зрештою, було прийнято рішення про те, що найважливішими операціями 1944 р. повинні стати вторгнення на півночі ("Оверлорд") і на півдні ("Енвіл") Франції. Верховний штаб союзних експедиційних сил очолив Ейзенхауер.

Намірам союзників протистояв план німецького командування, що передбачав захист "Атлантичного валу" — оборонних споруд уздовж морського узбережжя Франції протяжністю понад 2 тис. км.

На світанку 6 червня 1944 p., незважаючи на штормову обстановку на морі, почалася висадка союзних військ у Нормандії. Так у Європі було відкрито другий фронт.

Хоча союзники забезпечили собі величезну перевагу у повітрі (15 тис. літаків проти 500 німецьких) і деморалізували німців нищівним бомбардуванням, їм не вдалося виконати план першого дня, а їхні втрати склали майже 5 тис. чол. Особливо постраждали повітряно-десантні частини.

Невдовзі союзники розвинули успіх, очистили від німців півострів Котантен і захопили стратегічно важливий порт Шербур.

У ніч з 12 на 13 червня німці вперше застосували проти Англії ракети Фау-1, а згодом і Фау-2. Це була та "нова зброя", на яку Гітлер покладав особливі надії. Але ефективність бомбардування англійського узбережжя літака-ми-снарядами виявилася мізерною.

Союзники остаточно перехопили ініціативу, коли генералу Монтгомері вдалося розгромити німецькі танкові та механізовані частини в районі Канн.

Назад Зміст Вперед