UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1939— 2005 рр.)
Друга світова війна

Операції радянських військ. Відновлення кордону СРСР

У 1944 р. було деблоковано Ленінград. Закінчилася 900-денна блокада легендарного міста, яке під час блокади втратило не менше 800 тис. своїх мешканців.

Практично одночасно тривало визволення Правобережної України. Війська 1-го Українського (командувач М. Ватутін) та 2-го Українського фронтів (командувач І. Конєв) оточили корсунь-шевченківське угруповання фашистів, у результаті чого було знищено 55 тис. ворожих солдатів та офіцерів, 18 тис. взято в полон.

У березні з'єднання 2-го Українського фронту вийшли до державного кордону СРСР. У середині квітня війська 1-го Українського фронту підійшли до передгір'я Карпат. Більшу частину Правобережної України було звільнено.

Навесні 1944 р. почалося визволення Криму. 9 травня 1944 р. було звільнено Севастополь. У цих боях ворог втратив 100 тис. вбитими і пораненими, а також значну кількість військової техніки.

Влітку радянські війська здійснили нову серію наступів. 10 червня 1944 р. потужного удару було завдано по фінській армії. 2 вересня 1944 р. уряд Фінляндії підписав з СРСР перемир'я. Радянський Союз залишив за собою територію, яка відійшла до нього у 1940 р. У жовтні 1944 р. зі згоди норвезького уряду Червона армія вступила на територію Норвегії, визволивши її північну частину.

Основного удару у літньому наступі радянських військ було завдано на території Білорусії.

Білоруська операція під кодовою назвою "Багратіон" почалася 23 червня і тривала до 29 серпня 1944 р. Тим самим Радянський Союз виконав зобов'язання провести велику операцію одночасно з відкриттям Другого фронту союзниками. Наступ у Білорусії здійснювався силами чотирьох фронтів під командуванням Г. Жукова. Сміливим ударом танкового корпусу вдалося захопити переправи через річку Березину. Добре продумана система оборони противника стала для нього западнею (Бобруйський, Мінський, Могильовський, Вітебський "котли"). З липня було визволено Мінськ. Прорив фронту сягнув 400 км. Радянські війська вийшли до кордонів Східної Пруссії та Польщі.

Розвиваючи успіх у Білорусії, війська 1 -го Українського фронту (командувач маршал І. Конєв) успішно провели Львівсько-Сандомирську операцію. Під Бродами було розгромлено 8 німецьких дивізій чисельністю майже 60 тис. чоловік. Відтак Червона армія швидко пройшла Галичину, зайнявши Львів, Перемишль і Станіслав. Звільнивши Білорусію і Західну Україну, 29 липня передові частини радянських військ вийшли до Вісли, захопили передмістя Варшави.

Прибалтійське угруповання противника, до якого входило понад ЗО дивізій, після успішного наступу Червоної армії було затиснуто на невеликій території Латвії, де й здалося в полон у травні 1945 р.

Для розгрому німецького угруповання "Південна Україна" радянське командування розробило Яссько-Кишинівську операцію (20-29 серпня 1944 р.). В результаті її проведення було оточено і знищено основні сили ворога, звільнено Молдавію. Успіх операції змусив Румунію шукати миру та виходу з війни.

У жовтні 1944 р. в результаті Карпатсько-Ужгородської операції було повністю звільнено територію України, а до середини осені 1944 р. відновлено кордон СРСР майже по всій його довжині.

Назад Зміст Вперед