UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1939— 2005 рр.)
Друга світова війна

Капітуляція Італії

Серйозні поразки, завдані у 1943 р. країнам фашистського блоку, стали поштовхом до його розвалу. Першою з війни спробувала вийти Італія.

У липні 1943 р. англо-американські війська під командуванням Паттона і Монтгомері висадилися на о. Сицилія. Загальне керівництво операцією здійснював американський генерал Д. Ейзенхауер. Після тривалих боїв, що велися з перемінним успіхом, залишки німецьких частин евакуювалися на Апеннінський півострів, а солдати Монтгомері та Паттона захопили останній рубіж оборони німців на о. Сицилії — порт Мессіну.

25 липня в Італії відбувся державний переворот за участю короля Віктора Еммануїла та маршала Бадольйо. Муссоліні було заарештовано, короля проголошено головнокомандувачем, а Бадольйо очолив уряд і став міністром закордонних справ. 8 вересня 1943 р. новий уряд підписав із союзниками перемир'я.

Приблизно через півтора місяця після ув'язнення Муссоліні на віллу у скелях Абруцьких гір за спеціальною вказівкою фюрера прибув загін есесівців під командуванням О. Скорцені і звільнив дуче.

Гітлер віддав наказ фельдмаршалу Кессельрінгу скерувати дивізії на південь та окупувати італійський півострів. У результаті союзним військам довелося долати сильний опір німців у районі Саперно, Неаполя та інших південних італійських міст. Бойові дії набули тут затяжного характеру. Північну частину Італії утримували фашистські війська під командуванням Роммеля. Туди ж було доставлено і визволеного дуче. Він очолив маріонетковий режим, який тримався лише на німецьких багнетах (держава "Сало").

4 червня 1944 р. союзні війська взяли Рим. Далі вони просунутися не змогли. Оборона стратегічного чотирикутника Італії-Турин-Мілан-Генуя-Болонья, з його могутнім військово-промисловим комплексом, продовжувалася до квітня 1945 р.

Назад Зміст Вперед