UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1939— 2005 рр.)
Друга світова війна

Курська битва

Навесні 1943 р. радянсько-німецький фронт від Ленінграда й до Чорного моря стабілізувався. У районі Курська утворився великий виступ, що вклинювався в німецьку оборону. Обидві сторони накопичували сили для літнього наступу; промисловість безперервно нарощувала випуск усіх видів озброєння.

Радянське командування мало точні відомості про підготовку німців до наступу. І хоча на цей час Червона армія значно переважала вермахт, було прийнято рішення про "навмисну оборону" з метою знищення воєнного потенціалу німців і нанесення їм контрудару.

Наступ німецьких армій з-під Бєлгорода та Орла у напрямку на Курськ розпочався 5 липня (операція "Цитадель"). З тяжкими втратами німецькі війська змогли просунутися лише на 12 км у глиб розташування армій Центрального фронту і на 40 км на ділянці Воронезького фронту. Коли наступ видихнувся, по німецьких арміях завдали удару війська Брянського, Степового та Південно-Західного фронтів. За ними перейшли в наступ Центральний та Воронезький фронти. Німецьку оборону було зламано.

12 липня 1943 р. в р-ні села Прохорівка відбулася найбільша танкова битва Другої світової війни. З обох боків у ній було задіяно 1200 танків і самохідних гармат. Цього ж дня змінився характер усієї Курської битви, оскільки радянські війська перейшли в рішучий наступ. Ламаючи опір ворога, 5 серпня вони звільнили Орел і Бєлгород, 23 серпня прорвалися до Харкова. Курська битва завершила корінний перелом у Другій світовій війні.

Розвиваючи наступ, радянські війська у кінці вересня 1943 р. вийшли до Дніпра. Тут німецьке командування створило т. зв. "Східний вал", намагаючись зупинити радянський наступ. Після форсування Дніпра ціною значних втрат були звільнені Запоріжжя — 14 жовтня, Дніпропетровськ — 25 жовтня, Київ — 6 листопада.

Назад Зміст Вперед