UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1939— 2005 рр.)
Друга світова війна

Сталінградська битва

Сталінградська битва — одна з найбільших і найважливіших операцій Другої світової війни. Умовно її можна поділити на два етапи. Перший — це наступ німецьких військ улітку 1942 р. з виходом до Волги і на Північний Кавказ. Другий — контрнаступ радянських військ і розгром німецько-італійсько-румунсько-угорського угруповання на Волзі.

Наступ німецьких військ на Сталінград розпочався на далеких до нього підступах, коли німецькі армії спільно з військами Італії, Румунії та Угорщини перейшли в наступ з харківського напрямку, форсувавши Сіверський Донець і Дон.

25 серпня 1942 р. 6-а німецька армія досягла західних околиць міста на Волзі. Окрім неї, на Сталінград наступала ще й 4-а танкова армія.

14 жовтня німецькі війська після потужної авіаційної та артилерійської підготовки розпочали штурм міста. Зав'язалися жорстокі вуличні бої. Обидві сторони зазнавали важких втрат. 14 листопада німці почали останній штурм міста; на окремих ділянках їм вдалося пробитися до Волги, але це був їхній останній успіх.

На той час воєнно-стратегічна ситуація змінилася на користь СРСР.

Ведучи оборонні бої, радянське командування накопичувало резерви для наступу. 23 листопада 1942 р. Червона армія, завдавши флангових ударів, замкнула кільце навколо 330-тисячного угруповання ворога, що штурмувало місто. Спроби танкових частин генерал-фельдмаршала Манштейна деблокувати оточених були безуспішними.

Після відмови фон Паулюса капітулювати почалося знищення оточених німецьких військ—деморалізованих, змучених голодом і холодом. Незважаючи на заборону Гітлера, 30 січня 1943 р. фельдмаршал Паулюс підписав акт про капітуляцію. 2 лютого припинили опір останні оточені гітлерівці: 100 тис. із 330 тис. оточених здалися в полон, інші — загинули. Загальні втрати фашистів під Сталінградом становили 1,5 млн чоловік, майже 3,5 тис. танків і штурмових гармат, 12 тис. гармат і мінометів, 3 тис. літаків. Ініціатива на Східному фронті перейшла до СРСР. У Другій світовій війні стався корінний перелом.

Назад Зміст Вперед