UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1939— 2005 рр.)
Друга світова війна

Початок Великої Вітчизняної війни

Наступ німецьких військ розпочався на світанку 22 червня 1941 p., в неділю. Перед артилерійською підготовкою сотні літаків перетнули кордон, здійснивши бомбардування десятків міст, у тому числі військово-морських баз Кронштадт, Севастополь, Ізмаїл, а також летовищ. Протягом першого дня війни радянська авіація втратила 1811 літаків, з них 1489 — прямо на аеродромах. Незважаючи на відчайдушний опір, німецькі танкові колони на окремих ділянках просунулися в тил Червоної армії на глибину до 50 км.

28 червня 1941 р. німецькі війська захопили Мінськ, оточивши дві армії Західного фронту (командувач генерал Д. Павлов). У полон потрапило 329 тис. радянських солдатів. Було втрачено і значну кількість зброї (3332 танки і 1809 гармат). Одночасно розпочався активний наступ вермахту у Прибалтиці: були захоплені Вільнюс, Рига, виникла загроза прориву до Ленінграда. В Україні (Південно-Західний фронт, командувач — генерал-полковник М. Кирпонос) німецькі танкові частини, долаючи запеклий опір Червоної армії, просувалися на Київ. На цьому напрямку в районі міст Рівне-Луцьк-Дубно відбулася перша у Другій світовій війні велика танкова битва, в якій Червона армія зазнала поразки.

Героїчна оборона Києва (17 липня— 19 вересня 1941 p.), Одеси (5 серпня — 16 жовтня 1941 p.), Севастополя (30 жовтня 1941 р. — 4 липня 1942 p.), Ленінграда (10 липня 1941 р. — січень 1944 р.), Смоленська битва (10 липня — 10 вересня 1941 р.) зірвали плани блискавичної війни, але втрати радянських військ були величезними —понад 3 млн солдат та офіцерів та 1300 тис. поранених.

Радянське керівництво докладало значних зусиль, щоб організувати відсіч ворогу. 29 червня 1941 р. з'явилась директива РНК СРСР і ЦК ВКП(б) про надзвичайні заходи у боротьбі з ворогом. 23 червня 1941 р. було організовано Ставку Головного Командування (з 8 серпня — Ставка Верховного Головнокомандувача, очолювана Й. Сталіним) —вищий орган стратегічного керівництва збройними силами. Вся повнота влади в країні перейшла до створеного 30 червня 1941 р. Державного Комітету Оборони (ДКО). Навколо великих промислових центрів створювалися укріпрайони, почалася евакуація промислових підприємств і матеріальних цінностей на схід.

Серед причин поразок Червоної армії влітку-восени 1941 р. — несподіваність нападу, значна чисельна перевага в живій силі та техніці на напрямах головного удару, значний бойовий досвід німецької армії, грубі прорахунки у визначенні часу війни, в оперативній побудові тощо.

Оговтавшись після Смоленської битви, вермахт перейшов у новий рішучий наступ. Основний удар було спрямовано на Україну. В результаті глибокого прориву німецьких танків у тил Південно-Західного фронту частини Червоної армії опинилися в оточенні: 650 тис. чоловік потрапило в полон. Гітлерівці окупували Лівобережну Україну. 19 вересня 1941 р. німецькі війська вступили в Київ. До жовтня тривала оборона Одеси (72 дні). 250 днів чинили опір захисники Севастополя.

Завдавши Червоній армії поразки на Україні, вермахт знову зосередив головні сили на московському напрямі.

Назад Зміст Вперед