UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1939— 2005 рр.)
Друга світова війна

Розстановка сил напередодні нападу Німеччини на СРСР

Із завершенням воєнних дій у континентальній Європі Німеччина взяла під свій контроль величезний гео-політичний простір, окупувавши Польщу, Голландію, Бельгію, Данію, Норвегію, Люксембург, значну частину Франції, Югославію, Грецію.

Італія, Угорщина, Болгарія, Румунія, НХД, Словаччина і Фінляндія, а також режим Віші у Франції стали її союзниками. Країни "осі" підтримували Іспанія та Португалія.

Напередодні війни з СРСР Німеччина використовувала промисловий, сировинний, продовольчий та фінансовий потенціал усієї Європи.

Порівняно з німецьким промисловим потенціалом економічні потужності СРСР були скромнішими. Частка СРСР становила 10% від загального світового промислового виробництва.

До того ж, значну частину стратегічної сировини, відповідно до господарських договорів, СРСР поставляв до Німеччини.

18 грудня 1940 р. Гітлер підписав директиву № 21 — план "Барбаросса". За цим планом війна на сході мала розпочатися відразу після весняного бездоріжжя і закінчитися до настання зимових холодів, тобто протягом травня-листопада 1941 р. У ході швидкоплинної кампанії основні сили Червоної армії мали бути знищені у прикордонних боях. Ключовим пунктом плану був блискавичний вихід ударних сил до Москви в результаті оточення і знищення основного угруповання червоних військ у Білорусії.

Станом на 21 червня на західних кордонах СРСР Німеччина та її союзники зосередили три групи армій: "Північ" (командувач фельдмаршал Леєб), найсильнішу — "Центр" (командувач фельдмаршал Бок) і "Південь" (під командуванням фельдмаршала Рундштедта). Союзники Німеччини виставили 29 дивізій і 16 бригад.

Кожна з груп мала своє завдання і свій напрям дій: "Північ" — на Ленінград, "Центр" — на Мінськ і Москву, "Південь" — на Київ і далі на південь по Дніпру. Загалом німецьке угруповання із союзниками нараховувало 190 дивізій, 5,5 млн солдатів та офіцерів, 47,2 тис. гармат, 3,8 тис. танків, близько 5 тис. літаків.

Радянський Союз теж готувався до війни. Сталін розраховував, що зможе продиктувати свої умови після того, як Німеччина та Англія взаємно ослаблять одна одну. Тривало переозброєння армії, яке передбачалося завершити у 1942 р. Змінювалась її структура. Розроблялися воєнно-стратегічні плани. Один із таких планів нападу на Німеччину мав назву "Гроза".

На червень 1941 р. на західному кордоні СРСР було зосереджено 171 дивізію — 3,25 млн чол., 37,5 тис. гармат, 10,4 тис. танків, а також 8627 літаків.

Назад Зміст Вперед