UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1939— 2005 рр.)
Друга світова війна

Фашистська агресія на Балканах

Ще 28 жовтня 1940 р. Муссоліні без попередніх консультацій з Гітлером розпочав наступ з території Албанії на Грецію, прагнучи реалізувати плани створення середземноморської імперії, а також вторгся до Єгипту, Сомалі, Кенії, Судаку. Греція звернулася по допомогу до Великобританії. Італійський наступ дуже швидко захлинувся, і грецька армія відкинула італійські дивізії за албанський кордон. У січні-травні 1941 р. англійські війська вигнали італійців з британського Сомалі, Кенії, Судану, Ефіопії, оточили італійські війська в Єгипті та оволоділи Кіренаїкою. Італійська армія була повністю деморалізованою і ледве стримувала наступ британців у Триполітанії (частина Лівії). Таким чином, плани Муссоліні створити Середземноморську імперію зазнали краху.

У січні 1941 р. Гітлер мав намір надати Муссоліні допомогу в Греції, проте втягуватися у війну на Балканах напередодні війни з СРСР не бажав: у вирішенні цієї справи він вирішив покластися на дипломатію, зумівши 25 березня 1941 р. підписати з Югославією договір про приєднання до Антикомінтернівського пакту, а також до Троїстої угоди. Але патріотично налаштовані офіцери на чолі з генералом Д. Сімовичем вчинили державний переворот і звернулися з проханням до Москви підписати договір про взаємодопомогу, що й було зроблено 5 квітня 1941 р. У відповідь на Югославію напали німецькі війська (операція "Маріта"). Спільно з ними діяли армії Болгарії та Угорщини, до агресії проти Югославії приєдналась Італія. Лідер хорватських усташів А. Павелич проголосив утворення Незалежної Хорватської держави (НХД), що згодом приєдналася до держав "осі". Королівство Югославія припинило своє існування.

Не затримуючись, німецька армія з території Югославії почала наступ на Грецію. Грецькі війська капітулювали. Під тиском переважаючих німецьких сил англійські експедиційні війська відступили до Афін, а згодом зосередились на острові Крит. Проти англійців німецьке командування провело небачену повітряно-десантну операцію, в результаті якої острів було захоплено. Обидві сторони зазнали значних втрат.

Назад Зміст Вперед