UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1939— 2005 рр.)
Друга світова війна

Окупація Німеччиною Данії, Норвегії, Голландії, Бельгії та Люксембургу. Поразка Франції

Події на Півночі Європи спонукали Англію та Францію до рішучіших дій. Прагнучи звузити блокаду навколо Німеччини (припинити вивіз залізної руди зі Швеції через норвезький порт Нарвік і блокувати німецький флот у Балтійському морі), вони почали мінування прибережних вод Норвегії і 8 квітня спрямували туди транспорта з військами. Але Гітлер випередив своїх противників. 9 квітня 1940 р. німецькі війська без оголошення війни напали на Данію та Норвегію (операція "Везерські навчання"). Данія капітулювала відразу після нападу, Норвегія вчинила опір агресії. Норвезька армія разом з англо-французьким експедиційним корпусом спробувала затримати просування загарбників у глиб країни, однак безуспішно. Норвегія була окупована гітлерівцями.

Наступ німецьких військ в Данії та Норвегії остаточно розвіяв сподівання урядових кіл Англії порозумітися з Гітлером. Уряд Чемберлена подав у відставку. Прем'єр-міністром країни став В. Черчілль, прихильник рішучої боротьби з нацистською Німеччиною.

10 травня 1940 р. німецька армія вторглася в Бельгію, Голландію та Люксембург. 15 травня голландська армія капітулювала, а 28 травня склала зброю і бельгійська. Але несподівано Гудеріан одержав особистий наказ Гітлера зупинити просування військ.

Це дало змогу забезпечити евакуацію з Дюнкерка солдатів та офіцерів (переважно англійської армії) на Британські острови (операція "Динамо"). Всього в Англію було переправлено 338 тис. чоловік. 40 тис. французьких солдат було залишено на поталу ворогу. Під впливом успіху німецьких військ війну союзникам оголосила Італія, яка прагнула взяти участь у поділі Франції, але безуспішно.

5 червня німецькі війська розпочали наступ на південь. Спроби генерала де Голля організувати лінію оборони на підступах до Парижа успіху не мали. 10 червня уряд Франції переїхав у місто Бордо, а 14 червня німці увійшли в столицю. Уряд Франції подав у відставку. Новий глава уряду маршал Петен звернувся до німецького командування з проханням про перемир'я, яке було підписано 22 червня в Комп'єнському лісі.

За його умовами Франція втрачала понад дві третини своєї території, що переходила під контроль окупаційних властей. Маріонетковий уряд Петена контролював т. зв. "вільну зону", яка не мала виходу до Атлантики, а лише до Середземного моря. Місцем його розташування було обрано містечко Віші, від якого він успадкував свою назву — "режим Віші".

Не всі французи погодились на капітуляцію. Центром об'єднання французьких антифашистів "Вільна Франція" став національний комітет, створений генералом де Голлем у Лондоні. 7 серпня 1940 р. між Черчіллем іде Голлем було укладено угоду, яка давала право формувати в Англії французькі збройні сили.

Назад Зміст Вперед