UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1939— 2005 рр.)
Друга світова війна

Напад СРСР на Фінляндію

Тим часом бойові дії спалахнули на півночі Європи. Тривалий час між Фінляндією та СРСР велися переговори, в ході яких Радянський Союз вимагав від фінської сторони поступитися на його користь значними територіями в районі Ленінграда (тепер Санкт-Петербург) та узбережжям Фінської затоки в обмін на болотисті й лісисті території на півночі, що ніяк не компенсовувало втрати Виборга і стратегічно важливої "лінії Маннергейма" — системи фінської оборони, спорудженої в 1927-1939 pp.

Уряд Фінляндії не погодився на цю пропозицію. На світанку 30 листопада 1939 р. великі сили радянських військ атакували фінські прикордонні укріплення. Аби прикрити акт агресії, було сформовано фінський маріонетковий уряд О. Куусінена (т. зв. "уряд Теріокі"), з яким Сталін уклав договір про взаємодопомогу. 30 грудня наступ радянських військ захлинувся. Сталін ужив жорстких заходів для наведення порядку у військах. Почалося бомбардування фінських міст.

Безперервним потоком на фронт надходило озброєння та спорядження. Маленька Фінляндія фактично опинилася наодинці з могутнім агресором. 11 лютого 1940 р. розпочався черговий наступ радянських військ. Він завершився проривом "лінії Маннергейма". У наступальних діях брали участь 1,5 тис. танків і 3 тис. літаків. Ціною великих втрат (234 тис. чоловік убито, поранено, обморожено та взято в полон) радянські війська домоглися перемоги, і головнокомандувач фінською армією К. Маннергеим змушений був дати згоду на початок мирних переговорів.

12 березня за посередництва та під тиском німецької дипломатії СРСР і Фінляндія підписали мирний договір, за яким жертва агресії втрачала значну частину своєї території, де до війни мешкало 450 тис. чоловік, тобто 1/8 населення країни. Тяжкими були міжнародні наслідки війни і для переможця. Ліга націй виключила СРСР зі своїх членів, ускладнилися його відносини практично з усіма європейськими країнами та СІЛА. У листопаді 1940 р. нейтральна напередодні конфлікту Фінляндія приєдналася до агресивної "осі" Берлін — Рим — Токіо.

Назад Зміст Вперед