UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1939— 2005 рр.)
Друга світова війна

Початок Другої світової війни

Для реального втілення стратегії "блискавичної війни" якнайкраще підходила Польща.

На її кордоні вермахт зосередив понад 50 із 75 дивізій. Загальна кількість солдатів сягала близько 2 млн. їх підтримували 1 тис. бомбардувальників і 1050 винищувачів.

Німецьким військам протистояла армія, що налічувала 1 млн 750 тис. солдатів та офіцерів, але без достатньої кількості танків, літаків, гармат.

Вторгнення на територію Польщі розпочалося 1 вересня 1939 р. Йому передувала провокація гітлерівців у прикордонному містечку Ґлейвіц.

Уже в перші дні наступу організований опір польської армії було зламано. До 8 вересня її головні сили були розгромлені, а значна частина потрапила в оточення чи полон. Опір чинили лише окремі підрозділи. Героїчною сторінкою польської історії стала оборона півострова Вестерплятте, міст Варшави, Кракова, Ґдині.

17 вересня, коли крах Польщі став уже очевидним, радянські війська перейшли польський кордон, просуваючись до лінії, зафіксованої у таємному протоколі до пакту про ненапад між Німеччиною і СРСР (23 серпня 1939 p.). У Бресті, Гродно, Ковелі й Пінську відбулися спільні паради радянських і німецьких військ-переможців. 22 вересня було встановлено попередню демаркаційну лінію між військами агресорів, а 28 вересня у Москві Ріббентроп за дорученням Гітлера підписав разом з Молотовим договір про дружбу і кордон, а також таємні протоколи про поділ сфер впливу і співпрацю між двома державами. Цей договір зафіксував розділ Польщі і уточнив лінію радянсько-німецького кордону. Землі з польським населенням залишились у складі Німеччини, взамін СРСР отримав Литву. Таким чином, до Німеччини відійшло 48,6% території Польщі і 69,9% її населення, а до СРСР— 51,4% території та 30,1% населення.

Попри усю злочинність поділу незалежної держави між двома тоталітарними режимами, цей факт мав і позитивну рису — нарешті дві частини братніх народів, українського і білоруського, — опинилися в єдиних республіках, хоча й у рамках антинародного сталінського репресивного режиму. Такі зміни дали змогу радянському керівництву називати агресію і поділ Польщі "визвольним походом" заради возз'єднання Західної України і Західної Білорусії відповідно з УРСР та БРСР.

З новим поділом Польщі пов'язаний ще один злочин сталінізму. Під час наступу Червоної армії було інтерновано близько 250 тис. польських військовослужбовців, з яких значну частину солдатів та сержантів було відпущено, іншу — депортовано у віддалені райони СРСР. Близько 20 тис. офіцерів було ув'язнено в таборах. У квітні 1940 р. усі вони були знищені НКВД під Смоленськом (Катань) і Харковом.

Назад Зміст Вперед