UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1939— 2005 рр.)
Друга світова війна

Передумови, причини, характер, періодизація.

Друга світова війна принесла людству незліченні жертви і руйнування. У ній брали участь понад 60 держав, на території яких проживало 80% населення Землі. Бойові дії велися в Європі, Азії, Африці та Океанії на площі 22 млн км2. За роки війни до армій воюючих держав було прикликано 110 млн чол.

За різними підрахунками на фронтах загинуло від 50 до 65-67 млн чоловік. 90 млн було поранено або покалічено. Близько половини загиблих становило мирне населення. Матеріальні витрати склали 4 трлн доларів.

Якими ж були причини і передумови цієї війни?

По-перше, несправедливість Версальської системи поставила багато народів у принизливе становище, сприяла приходу до влади сил, які прагнули реваншу, нового переділу світу. Найбільшою мірою це проявилось у політиці Німеччини, Італії та Японії. Вони і стали ініціаторами війни.

По-друге, економічна криза 30-х років загострила суперечності між країнами світу, що позбавило їх можливості об'єднати зусилля у боротьбі за збереження миру. Всю систему безпеки, створену у 20-х роках, було зруйновано.

По-третє, розв'язанню війни сприяла політика урядів Англії та Франції, спрямована на "умиротворення" агресора, а також "ізоляція" США, які, прийнявши закон про нейтралітет, фактично самоусунулися від впливу на розвиток подій у світі.

По-четверте, СРСР, підписавши з Німеччиною пакт про ненапад і таємний протокол до нього, відкрив шлях Німеччині для нападу на Польщу.

Агресивні держави прагнули розширення власних територій, завоювання ринків збутку та джерел сировини. З їхнього боку війна була загарбницькою. Для країн, які зазнали агресії, війна була справедливою. Найскладніше визначити характер війни стосовно СРСР. У період з 17 вересня 1939 р. по 22 червня 1941 р. він сам виступав у ролі агресора, приєднавши до себе значні території, які на той час належали Польщі, Румунії, Фінляндії, а також Прибалтику. Але після нападу Німеччини СРСР виніс на собі основний тягар війни і для нього вона на цьому етапі мала справедливий характер.

Другу світову війну можна розділити на кілька етапів:

I. 1 вересня 1939 р. — 19 листопада 1942 р. Стратегічна ініціатива належала агресивним державам. Німеччина, Італія, Японія та їх союзники зуміли оволодіти значними територіями в Європі, Африці, Азії та Океанії.

II. 19 листопада 1942 р. — 9 травня 1945 р. Стратегічна ініціатива повністю перейшла до країн антигітлерівської коаліції, війська якої розгромили армію Німеччини та її союзників в Європі і змусили їх капітулювати.

III. 9 травня 1945 р. — 2 вересня 1945 р. Завершення війни на Тихому океані і розгром мілітаристської Японії. Кінець Другої світової війни.

Назад Зміст Вперед