UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1914 —1939 pp.)
Міжнародні відносини 30-х pp.

Агресивність Німеччини. Ліквідація Версальської системи

Після приходу до влади А. Гітлера Німеччина приєдналась до групи агресивних держав. До 1933 р. становище Німеччини у межах Версальської системи було значно полегшено: вона перестала сплачувати репарації. На переговорах 1932 р. із роззброєння їй було обіцяно рівноправність. На офіційному рівні навіть обговорювалось питання про повернення Німеччині колоній. Важливим кроком на шляху подальшої ліквідації Версальської системи стало підписання у липні 1933 р. за пропозицією Муссоліні "Пакту згоди і співробітництва" між Англією, Францією, Італією та Німеччиною. За цим пактом передбачалося широке співробітництво держав з питання перегляду Версальської системи і юридично закріплювалася рівність Німеччини в озброєнні. Однак ратифікацію цього договору було зірвано. Для А. Гітлера перегляд умов Версальського договору був лише першим кроком на шляху до світового панування. Другим кроком мало стати об'єднання всіх німців в одній державі, що передбачало приєднання Австрії, населених німцями районів Франції, Бельгії, Чехословаччини, Польщі і Литви. Третім кроком повинно було стати завоювання "життєвого простору" на Сході. Заволодівши сировинними та аграрними ресурсами Східної Європи, Німеччина, на думку Гітлера, мала шанси перемогти у боротьбі за світове панування.

Таким чином, кожен із визначених Гітлером кроків означав уже не просто перегляд Версальської системи, а шлях до її повної ліквідації і докорінної зміни міжнародних відносин, що склалися. Це був шлях до війни.

Свідченням рішучих намірів Гітлера став вихід Німеччини у жовтні 1933 р. з Ліги націй.

У 1934 р. було здійснено спробу приєднати Австрію. На шляху приєднання стала Італія, яка пригрозила прямим військовим втручанням. Гітлер відступив.

1935 рік став переломним. Після виплати Франції компенсації за вугільні шахти земля Саар у результаті плебісциту відійшла до Німеччини. Країна відмовилась від статей Версальського договору, які забороняли їй мати військову авіацію, оголосила про запровадження загальної військової повинності та формування армії із 36 дивізій.

Між Великобританією та Німеччиною було укладено військово-морську угоду. За нею дозволялося збільшити тоннаж німецького флоту у 5,5 раза і будувати підводні човни. Тим самим Німеччині дозволялось мати флот більший, ніж французький. Угода була двостороннім порушенням Версальської системи.

Після цього А. Гітлер зважився на рішучіші дії: у березні 1936 р. німецькі війська було введено в Рейнську демілітаризовану зону.

У Німеччині відбувалося нарощування виробництва зброї, здійснювались програми створення синтетичного бензину та каучуку, що зменшило б залежність країни від імпорту. Розпочалася відкрита підготовка до війни.

Таким чином, створена після Першої світової війни недосконала система європейської безпеки була ліквідована.

Назад Зміст Вперед