UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1914 —1939 pp.)
Міжнародні відносини 30-х pp.

Вплив світової економічної кризи на міжнародні відносини

Світова економічна криза загострила міжнародні відносини і призвела до появи вогнищ нової війни. На відміну від передодня Першої світової війни, у 30-их роках лише незначна кількість держав прагнула війни. Таке становище робило реальною можливість уникнути загрози війни за умов спільних дій усього світового товариства.

Першим спільним випробуванням його здатності діяти спільно стала економічна криза. Вона була світовою і поставила перед усіма країнами завдання скоординувати свої зусилля для її подолання. З самого початку, наприклад, виникла необхідність полегшення фінансового тягаря репарацій і боргів.

США у 1931 p. запропонували оголосити мораторій на виплати боргів і репарацій упродовж року. Цю пропозицію було прийнято. 1932 р. вирішено взагалі ліквідувати репараційні зобов'язання Німеччини. Країни-боржники, зі свого боку, просто перестали сплачувати борги США.

Здавалося, було створено прецедент колективних дій напередодні спільної загрози.

Але майже одночасно США ввели високі митні податки, а Великобританія відмовилася від "золотого стандарту" та вільного обміну фунтів стерлінгів на золото за фіксованим курсом і спробувала встановити такий обмінний курс фунта, який сприяв би експорту англійських товарів. Такими діями США і Великобританія спровокували митні і валютні "війни", що дезорганізувало світову торгівлю і ще більше поглибило кризу.

У 1933 р. в Лондоні було скликано світову економічну конференцію. На ній обговорювались проблеми стабілізації валют і розроблення шляхів пожвавлення світової торгівлі. Закінчилась вона безрезультатно. Перемогло прагнення вирішувати економічні проблеми не спільно, а поодинці, коли кожна країна намагалася перекласти тягар кризи на сусіда. У результаті зросло економічне суперництво і зменшилась можливість чинити опір загрозі війни.

Назад Зміст Вперед