UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1914 —1939 pp.)
Розвиток літератури і мистецтва у 20-30-х роках

Основні напрямки розвитку світової літератури. Письменники — лауреати Нобелівської премії

Об'єднуючими для письменників усіх країн, незалежно від панівних форм і методів політичного правління, стали теми війни і миру, життя та смерті, любові й ненависті. Концентроване вираження вони знайшли у творчості американського митця Ернеста Хемінгвея (1899-1961). Йому судилося брати участь у Першій і Другій світових війнах, захищати республіку в Іспанії. Перший роман "Фієста" Е. Хемінґвей надрукував у 1926 р. Це — книга-протест проти "безглуздої війни", крик душі "втраченого покоління". Яскраво антивоєнну спрямованість мав роман "Прощавай, зброє!" Ненавистю до фашизму, любов'ю до Іспанії та її народу сповнений роман Е. Хемінґвея "По кому подзвін" (1940 p.). Літературна творчість та активна громадянська позиція письменника відзначені Нобелівською премією 1954 р. після виходу у світ повісті "Старий і море".

Французький письменник Анатолъ Франс (1884—1924) лауреатом Нобелівської премії став у 1921 р. Історико-філософські романи письменника спрямовані проти поширення впливу церкви. Паралелі сучасної йому Франції шукав у XVIII ст. Перейнявшись соціальними проблемами, зблизився з соціалістичним рухом, підтримував радянську Росію.

З літературою і музичною культурою Франції тісно пов'язане ім'я Ромена Роллана (1866-1944). Долю митця в суспільстві він відобразив у романі-епопеї "Жан-Крістоф". У роки Першої світової війни виступав з гострими відгуками і статтями. Не сприймав методів революційної боротьби, а свій протест проти війни і насильства передав у романі "Клерамбо" та повісті "П'єр і Люс". Духовне життя європейської інтелігенції, застереження від небезпеки фашизму — лейтмотив роману "Зачарована душа".

На творчість англійського письменника Джона Голсуорсі (1867-1933) справили великий вплив гуманістичні погляди Ч. Діккенса, І. Тургенева та Л. Толстого. Залишаючись активним прихильником англійського суспільства, він зумів відтворити його життя з усіма проблемами і суперечностями. Відома трилогія "Сага про Форсайтів", інші романи, новели і драми Д. Голсуорсі розкривають долю однієї сім'ї на тлі кризових явищ у суспільстві.

Видатний німецький письменник Томас Манн (1875-1955)— автор романів "Будденброки", "Чарівна гора", історичної тетралогії на біблійні теми "Йосип та його брати". Аналізував витоки німецького фашизму і гостро засуджував наслідки фашистського варварства. У 1947 р. завершив роботу над романом "Доктор Фаустус", в якому розкрив тісний зв'язок між кризами суспільства, культури і людської особистості.

Славетний індійський письменник Рабіндранат Тагор (1861-1941) був усебічно обдарованою людиною. Деякий час очолював національно-визвольний рух. Його патріотична пісня "Моя золота Бенгалія" стала національним гімном Бангладеш, а пісня "Душа народу" — гімном Індії. Він — автор численних поетичних збірок, романів, драматичних творів. У творчості Р. Тагора переважають соціально-психологічні мотиви, оспівуються природа і кохання. Р. Тагор — перший представник Азії, удостоєний Нобелівської премії. Багато працював у галузі живопису, вів просвітницьку діяльність. Поблизу Калькутти заснував університет, в якому навчалася, зокрема, Індіра Ганді та багато інших політичних лідерів Індії, відомих діячів індійської науки і культури.

Англійський драматург, публіцист і критик Джордж Бернард Шоу (1856-1950) літературну діяльність розпочав у 1875 р. Письменник вважав, що буржуазне суспільство зайшло у глухий кут, тому приречене (твори "Візок з яблуками", "Гірко, але правда", "Женева"). Публіцистика Б. Шоу поєднувалась із роздумами про долю людства, а засудження західного парламентаризму — зі схваленням радянського суспільного ладу.

Назад Зміст Вперед