UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

СЕРЕДНІ ВІКИ
Візантія у IV-XI ст.

Візантія та араби

У першій половині VII ст. біля кордонів Візантії з'явився новий ворог. Після завоювання Ірану араби впритул наблизилися до імперії. Під прапором «священної війни в ім'я Аллаха» вони розпочали стрімке завоювання східних візантійських провінцій. У 636-642 pp. Візантія втратила Сирію, Палестину, Верхню Месопотамію, а ще через півстоліття — Північну Африку. Порівняно з добою Юстиніана І територія імперії зменшилася втричі.

Незабаром араби поклали край і пануванню на морях візантійського флоту. Засновник династії Омейядів халіф Муавія створив могутній арабський флот, за допомогою якого відібрав у візантійців острови Крит, Сицилія, території на узбережжі Балканського півострова і почав загрожувати прибережним провінціям Візантії. Починаючи з 672 p., Муавія за допомогою кінноти і морського флоту кілька разів намагався захопити Константинополь. Однак візантійці відбивали арабів від мурів міста, а їхній флот спалили «грецьким вогнем». План халіфа Муавії знищити Візантійську імперію провалився.

У 717 р. араби втретє розпочали штурм Константинополя величезною сухопутною армією і флотом з 1800 кораблів. Та завдяки рішучим діям візантійського війська на чолі з імператором Левом III Ісавром (717-741) ворога вдалося зупинити, а його флот знищити «грецьким вогнем». Облога Константинополя затяглася, араби страждали від незвичних зимових холодів. Довершив справу морський шторм, що потопив майже весь флот арабів: з 1800 кораблів залишилося лише п'ять; з 200 тис. вояків — учасників штурму Константинополя — врятувалися лише 30 тис.

Значення перемоги Лева III Ісавра над арабами величезне. Успішна оборона Константинополя зупинила просування арабів на землі Візантійської імперії та врятувала християнську Європу від мусульманської навали.

Назад Зміст Вперед