UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1914 —1939 pp.)
Японія між двома світовими війнами

Напад на Китай 1937 р. Мілітаризація економіки

У липні 1937 р. почалося японське збройне вторгнення в Північний Китай. Згодом воєнні дії були поширені на всю територію Китаю. Активні наступальні операції японської армії продовжувались до 1939 р. Японцям вдалось оволодіти найбільш розвиненими районами Китаю і, отримавши значні сировинні та людські ресурси, частково вирішити власні економічні проблеми.

Економіку Японії було поставлено на службу війні, яка поглинала величезні ресурси. Воєнні витрати становили 70-80% від бюджету. Це спричинило надзвичайно важке економічне становище трудового люду Японії. Постійна потреба у військово-стратегічній сировині спонукала японський уряд вдатися до значного збільшення імпорту за рахунок зменшення золотого запасу та посиленого експорту товарів за низькими цінами. Активний розвиток важкої, особливо військової, промисловості на шкоду галузям, що працювали для внутрішнього ринку, не міг не призвести до деформації економіки, її більшого пристосування до потреб агресивної війни. Ріст військової промисловості та мобілізації в армію спричинили скорочення безробіття. Офіційно встановлений робочий день тривалістю 12-14 годин, як правило, продовжувався 14-16 годин, зросла інтенсивність праці.

Тяжким було становище і селянства. Мобілізація селян в армію відібрала з села найпрацездатніше населення. Гостра нестача промислових товарів для потреб сільського господарства призвела до різкого падіння рівня виробництва сільськогосподарської продукції. У зв'язку з мілітаризацією країни зростали податки. Вигнання орендарів з їхніх ділянок перетворювало село в арену постійних соціальних конфліктів.

Розпочавши війну в Китаї, кабінет Коноє посилив боротьбу з антифашистськими та антивоєнними настроями в країні. Офіційно це називалося "рухом за мобілізацію національного духу". Всі демократичні організації, які напередодні японо-китайської війни виступали з антифашистськими гаслами, були розгромлені. 15 грудня 1937р. поліція провела масові арешти серед комуністів, профспілкових діячів і представників прогресивної інтелігенції. У кінці грудня було заборонено діяльність демократичних партій і профспілкових федерацій. До березня 1938 р. кількість заарештованих перевищила 10 тис. осіб.

З метою створення сприятливих умов для компаній, щопрацювали на війну, та мобілізації всіх сил і коштів було видано закони про мобілізацію військової промисловості, про загальну мобілізацію нації, про інвестиції, які мали сприяти всебічному розвитку компаній, що обслуговували військове виробництво. Спеціальний закон обмежував споживання сировини, а також заліза, сталі та кольорових металів для мирної продукції.

Назад Зміст Вперед