UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1914 —1939 pp.)
СРСР у 20-30-х рр.

Проголошення СРСР

Встановлення комуністичних режимів на більшій частині колишньої Російської імперії поставило на порядок денний питання об'єднання цих новоутворених держав, схожих за політичною системою, зв'язаних єдиним народногосподарським комплексом та об'єднаних в єдиний воєнно-політичний союз (договори 1919—1920 рр.).
На початку 20-х років розгорілась дискусія про форму об'єднання цих держав. Серед розмаїття думок варто виділити два підходи до вирішення цієї проблеми.

Так, нарком національностей Й. Сталін висунув ідею створення радянської спільності на засадах автономії. Такий варіант об'єднання здобув назву "автономізації", але був розкритикований українськими та грузинськими більшовиками. В умовах наростаючого конфлікту між московським центром та більшовиками національних республік у полеміку втрутився Ленін, який запропонував створити радянську спільність на засадах федерації (у федерацію об'єднувались рівноправні республіки, а не підпорядковані РРФСР суб'єкти). Ця пропозиція була схвалена представниками всіх республік.

Протягом 1922 р. відбулися з'їзди рад України, Білорусії, Закавказзя та Російської Федерації, які прийняли рішення про утворення федеративного рівноправного союзу націй. Наприкінці грудня 1922 р. в Москві відбулася конференція представників національних республік, яка затвердила проект декларації про утворення Союзу Радянських Соціалістичних Республік та проект союзного договору.

І з'їзд рад СРСР відбувся 30 грудня 1922 р. Основним доповідачем на з'їзді був Й. Сталін. Він ознайомив учасників з'їзду з проектами документів і вніс пропозицію затвердити їх. Відкриваючи обговорення, представник УРСР М. Фрунзе запропонував доопрацювати документи, а вже після цього схвалити їх на II з'їзді рад. З'їзд підтримав цю пропозицію і створив комісію для підготовки остаточного варіанту документів. На з'їзді було проголошено СРСР, обрано Центральний Виконавчий комітет і Президію Союзу РСР, а також чотирьох Голів Президії ЦВК Союзу РСР, що мали головувати по черзі на засіданнях: від РРФСР — Калінін, від УРСР — Петровський, від БРСР — Черв'яков, від ЗРФСР — Наріманов.

Але союзний договір так ніколи і не був доопрацьований і підписаний. "Комісію 13" з доопрацювання договору було ліквідовано. В січні 1923 р. ЦВК СРСР створив Конституційну комісію, яка підготувала проект конституції СРСР. її було затверджено на II з'їзді рад у січні 1924 року. Конституція містила Декларацію та Договір про утворення СРСР, який не мав нічого спільного з проектом договору 1922 р. З'їзд рекомендував союзним республікам ратифікувати текст конституції, що й було зроблено. Так відбулося конституційне оформлення СРСР, про створення якого ЦВК СРСР оголосив у липні 1923 р. у "Зверненні до народів та урядів світу".

Таким чином, завдяки маніпуляціям Сталіна союзний договір, який мав стати міжнародним договором між суверенними державами, було замінено конституцією, яка стала внутрішньодержавним документом.

Назад Зміст Вперед