UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1914 —1939 pp.)
Революція 1931 р. в Іспанії. Уряд Народного фронту. Заколот і громадянська війна. Ф. Франко

Революція 1931 р.

12 квітня 1931 р. в Іспанії відбулися муніципальні вибори, на яких перемогли прихильники республіки. 14 квітня король Альфонс XIII втік з країни, і того ж дня Іспанію було проголошено республікою. До влади прийшов Тимчасовий уряд на чолі з А. Саморо. Перед новим урядом постали старі проблеми: проведення аграрної реформи, ліквідація поміщицького землеволодіння (поміщикам належало 67% земель); вирішення національного питання. На той час на території Іспанії остаточно сформувалися 4 нації — іспанська, каталонська, баскська, галісійська. Останні три добивалися автономії. Вони займали 15,6% території країни з населенням у 6 млн чол. На порядку денному стояли ще й питання врегулювання стосунків з католицькою церквою, захисту національної промисловості, проведення реформи армії тощо.

Тимчасовий уряд провів вибори до кортесів і прийняв закони, спрямовані на вирішення нагальних питань.

Президентом обрали А. Самору. Було прийнято нову демократичну конституцію: церкву відокремлено від держави; ліквідовано чернецькі релігійні ордени. Каталонія отримала автономію. Було оголошено проведення аграрної реформи.

Але нерішучість уряду у проведенні зазначених реформ, а також наступ на права католицької церкви, яка традиційно мала значний вплив на селян, призвели до того, що на виборах 1933 р. перемогли партії правого блоку. Вони згорнули проведення реформ. Баскам було відмовлено у наданні автономії, а проти противників уряду використано військову силу.

У кінці 1933 р. син колишнього диктатора Хосе-Антоніо Прімо де Рівера створив партію Іспанська фаланга (іспанські фашисти). Вона виступила за ліквідацію республіки, встановлення унітарної держави з сильною владою, за розширення прав католицької церкви.

У 1934 р. проти політики уряду розпочалися масові виступи населення. Каталонія оголосила свою незалежність, в Астурії почалося збройне повстання. Через відсутність єдності лівих сил усі ці виступи було придушено.

Не змирившись з поразкою, ліві сили у січні 1936 р. створили Народний фронт, який виступив із широкою програмою реформ, підтриманою на виборах у лютому 1936 р.

Програма передбачала амністію всіх політв'язнів, відновлення демократичних прав і свобод, надання автономії Каталонії, підвищення заробітної плати, зменшення податків, проведення аграрних перетворень тощо. У результаті народний фронт прийшов до влади.

Спираючись на армію, праві сили почали готувати заколот. Очолили заколотників Хосе-Антоніо Прімо де Рівера, генерал Санхурно, який безпосередньо готував заколот, і генерал Франко.

Назад Зміст Вперед