UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1914 —1939 pp.)
Встановлення нацистської диктатури в Німеччині. А. Гітлер

Масове насильство. Репресії

Життя у фашистській Німеччині було далеким від омріяних картин, створених пропагандою. Насилля стало масовим: тільки до початку 1935 р. було вбито більше 4200 противників нацизму, арештовано 515 тис. чол. На початок 1939 р. в ув'язненні знаходилось понад 300 тис. осіб. Сотні тисяч німців емігрували, у тому числі цвіт творчої інтелігенції, — фізик Альберт Ейнштейн, письменники Томас і Генріх Манни, Ліон Фейхтвангер, Бертольд Брехт, композитори Ган Уйснер, Отто Клемперер, Пауль Хіндеміт.

Антисемітизм став офіційною політикою фашистської держави. Вже з весни 1933 р. почався організований владою бойкот усіх установ, що належали євреям. У 1935 р. було прийнято серію законів, що позбавляли їх німецького громадянства і забороняли займати посади в державному апараті. Було заборонено змішані шлюби. З 1939 р. євреїв почали виселяти у спеціально відведені будинки і квартали (гетто). їм заборонили з'являтися у громадських місцях, займатися багатьма видами діяльності; вони були зобов'язані постійно носити на одязі нашиту жовту шестикутну зірку. У ніч з 9-го на 10-е листопада 1939 р. влада організувала єврейський погром, жертвами якого стали десятки тисяч чоловік. Так було підготовлено грунт для знищення євреїв у Німеччині, що стало масовим явищем у роки війни. Жертвами расового божевілля нацистів стали 6 млн євреїв.

Фашизм прагнув установити контроль і над свідомістю людей. Засоби масової інформації — преса, радіо — залежали від міністра пропаганди Й. Геббельса, а його відомство було поставлено на службу нацизму.

Контроль над масовою свідомістю здійснювався і через тотальне охоплення населення нацистськими організаціями й політичними кампаніями. Німецький трудовий фронт об'єднував 23 млн чоловік, до молодіжної організації "Гітлер-юґенд" належало більше 8 млн осіб. Членство в них було обов'язковим. Крім того, існували різні націонал-соціалістські союзи, що об'єднували людей за професіями, нахилами, захопленнями тощо. Усі вони повинні були відвідувати мітинги і збори, брати участь у масових заходах. Відхилення від цього вважалося доказом незгоди і дозволяло цілеспрямовано боротися з його проявами.

Назад Зміст Вперед