UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1914 —1939 pp.)
Встановлення нацистської диктатури в Німеччині. А. Гітлер

Економічна криза і криза Веймарської республіки. Прихід фашистів до влади

Криза економічна стала і кризою Веймарської республіки. Значне безробіття, масове розорення селян і ремісників вимагали від влади екстремальних заходів для полегшення становища народу. Однак уряди, що змінювались, були у полоні застарілих схем, проводили політику економії, урізаючи й без того незначні соціальні витрати. На падінні авторитету Веймарської республіки позначилась і загальна думка, що її створенню сприяла ганебна Версальська угода. Так чи інакше під час кризи почали набирати сили партії, що виступали проти демократії, і серед них, насамперед, нацисти, які обіцяли встановити тверду владу і вивести країну з кризи. У 1932 р. вони стали наймасовішою політичною партією Німеччини.

Базою фашистського руху стали націоналістично налаштовані ремісники, селяни, ветерани війни, безробітні. Підтримку нацистам надавали впливові кола крупного капіталу Німеччини.

Нацистам вдалося залучити на свій бік зневірену в демократії молодь: третину членів НСДАП складали люди віком до 30 років. Позначилась на поведінці виборців і тактика боротьби, яку використовували нацисти. Штурмовики та есесівці нападали на мітинги політичних суперників, активістів інших політичних партій, залякували населення.

Фатальну для Веймарської республіки роль зіграли представники традиційної військово-бюрократичної еліти Німеччини, політичного впливу яких не було ліквідовано революцією 1918 р. Саме вони в момент, коли криза наближалась до кінця і з'явилися ознаки падіння популярності нацистів, використали свій вплив на президента Гінденбурга, щоби той вручив мандат на формування уряду Адольфу Гітлеру. 20 січня 1933 р. А. Гітлер став рейхсканцлером — главою уряду.

Назад Зміст Вперед