UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1914 —1939 pp.)
"Народний фронт" у Франції

Спроба фашистського заколоту стала поштовхом до зближення соціалістів і комуністів у боротьбі проти фашизму. Почалися масові антифашистські демонстрації. 12 лютого 1934 р. на заклик соціалістів відбувся політичний страйк з вимогами заборонити фашистські ліги.

До участі в ньому комуністи закликали і своїх прихильників. Це стало першою спільною акцією двох партій і започаткувало їхнє зближення.

Влітку 1934 р. між СФЮ і ФКП було підписано пакт про єдність дій. У 1935 р. до них приєдналась частина радикалів, а 14 липня 1935 р. було проведено спільну антифашистську демонстрацію. її очолили Леон Блюм (соціаліст), Моріс Торез (комуніст) та Едуард Даладьє (радикал).

У 1936 р. ці партії розробили спільну програму і, отримавши на виборах 330 місць з 612 у палаті депутатів парламенту, здобули право сформувати уряд. Очолив його соціаліст Леон Блюм. Комуністи прийняли рішення не входити до уряду, але обіцяли йому підтримку в парламенті.

Ще до моменту вступу нового прем'єр-міністра на посаду у Франції почалися масові виступи робітників з вимогами підвищити заробітну плату, ввести оплачувані відпустки, визнати профспілки.

У резиденції прем'єр-міністра відбулися переговори між Загальною конфедерацією праці (ЗКП) і Загальною конфедерацією підприємців. Підсумком переговорів стало підписання угоди, за якою страйки припинялись, підвищувалась заробітна плата, підприємці укладали колективний договір з профспілками і зобов'язувались не застосовувати санкцій проти страйкарів. Зі свого боку Л. Блюм пообіцяв внести на розгляд парламенту законопроект про введення 40-годин-ного робочого тижня та оплачувані відпустки.

Влітку 1936 р. парламент Франції прийняв 133 закони, які, в основному, реалізували програму Народного фронту. Так, було заборонено фашистські ліги, прийнято закон про 40-годинний робочий тиждень, про двотижневу оплачувану відпустку, підвищувались пенсії, надавалася

допомога по безробіттю. Для покращення становища селян уряд почав закуповувати сільгосппродукцію за підвищеними цінами; встановлювався контроль держави над Французьким банком і залізницями.

Після виконання програми Народного фронту постало питання про подальші шляхи розвитку Франції. Навколо нього розгорілися суперечки між учасниками Національного фронту.

Л. Блюм в лютому 1937 р. оголосив про "перерву" в реформах.

Зростаючі державні витрати призвели до спаду виробництва. Щоб активізувати його і стимулювати експорт, уряд вдався до девальвації франка. Це зробило французькі товари дешевшими на зовнішньому ринку, а відтак і конкурентоспроможнішими. Комуністи виступили проти девальвації франка, стверджуючи, що це призведе до зростання цін у країні.

Економічне становище Франції тим часом почало погіршуватись. Економіка так і не вийшла на докризовий рівень. Це ще більше ускладнило відносини між партіями НФ. У червні 1937 р. Л. Блюм подав у відставку; криза НФ стала очевидною. Наступник Блюма прем'єр К. Шотан виявився бездіяльним. У квітні 1938 р. посаду прем'єра зайняв лідер радикалів Даладьє. Його уряд відразу скасував низку соціальних програм. У зовнішній політиці він повністю йшов у фарватері Англії. Підписання мюнхенської угоди призвело до остаточного розпаду НФ.

Він був, насамперед, засобом боротьби проти фашизму. У Франції безпосередню загрозу приходу фашистів до влади вдалося ліквідувати, хоча не було знищено самого фашизму.

Одночасно НФ спробував знайти вихід з кризи і депресії. Результатом цих дій стало прийняття пакета соціально-економічних заходів, які заклали основу формування в подальшому держави процвітання. Значною мірою ці дії були схожі на "новий курс" Рузвельта і заходи уряду Хансона у Швеції. Відмінність полягала у тому, що в реалізації цих заходів брали участь комуністи. їхня участь у НФ викликала небезпеку перетворення його із засобу захисту демократії від фашизму у засіб ліквідації демократії заради "диктатури пролетаріату".

Назад Зміст Вперед