UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1914 —1939 pp.)
Стабілізація і "процвітання" в країнах Європи і США у 20-х роках

Франція у 20-х роках

Франція вийшла зі світової війни переможницею. У країні домінували шовіністичні настрої. Гасло "Німці за все заплатять!" охопило всі прошарки суспільства. На цій хвилі націоналізму і шовінізму на виборах перемогли праві партії — Національний блок, який обіцяв провести соціальні реформи. Тим часом у країні зростала соціальна напруженість. Соціалістична та радикальна партії, що опинилися в опозиції, прагнули реваншу. По країні прокотилася хвиля страйків і демонстрацій. Із середовища Соціалістичної партії виділилась Комуністична.

Поворотним пунктом, який змінив розстановку політичних сил, стала Рурська криза 1923 p., яка довела марність сподівань на те, що "боші" за все заплатять, і можливість розв'язання нової війни. Провал рурської авантюри призвів до розвалу Правого блоку. Тим часом майже всі опозиційні партії об'єдналися в Лівий блок, який на виборах 1924 р. здобув переконливу перемогу. Уряд Лівого блоку проголосив програму соціальних реформ, але не зміг її виконати через внутрішні розбіжності та фінансові негаразди.

На виборах 1926 р. знову перемогли праві, які цього разу об'єдналися у блок Національного єднання. На певний час становище стабілізувалось, але не завдяки політиці уряду, а за рахунок економічних успіхів країни. Економічне піднесення, відновлення районів, що постраждали від

війни, репарації з Німеччини сприяли зняттю соціальної напруженості: значно скоротилась кількість безробітних, зросла заробітна плата. Таким чином, особливістю політичної стабілізації у Франції стало формування партійних блоків, які вели між собою запеклу боротьбу.

Економічний розвиток у 20-х роках вирізнявся швидкими темпами за рахунок вкладення значних капіталів у відновлення зруйнованих районів, у будівництво оборонної лінії Мажино. Важливими чинниками зростання стали репарації з Німеччини, використання копалень Саару, а також розвиток нових галузей промисловості — автомобільної, авіаційної, хімічної.

Назад Зміст Вперед