UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1914 —1939 pp.)
Спроби перегляду повоєнних договорів. Міжнародні відносини у 20-х роках

Становлення нової системи європейської безпеки

Невдача Франції у рурському конфлікті змінила акценти в її зовнішній політиці — переважила ідея історичного примирення з новою Німеччиною у контексті утвердження в Європі мирних і більш рівноправних відносин. Головними пропагандистами цієї ідеї стали міністри закордонних справ Франції і Німеччини А. Бріан та Г. Штреземан.

Франція намагалася підтримувати традиційну систему військово-політичних союзів, головною ланкою яких стала Мала Антанта у Східній Європі у складі Чехословаччини, Румунії та Югославії (1920-1938).

У жовтні 1925 р. відбулася Локарнська конференція, яка визначила нову систему європейської безпеки. її основою став рейнський гарантійний пакт, згідно з яким Франція, Німеччина і Бельгія брали на себе зобов'язання поважати чинні кордони і не нападати один на одного. Це було перше визнання Німеччини як рівноправного партнера. Суперечливі питання передбачалося вирішувати відповідно до арбітражної угоди, укладеної між Німеччиною, Францією та Бельгією.

У 1926 р. Німеччину було прийнято до Ліги націй постійним членом Ради. Тим самим їй надали статус великої держави. Великобританія ставала головним арбітром.

У 20-х роках було зроблено помітний крок у розвитку міжнародного права. Вперше широко і на міжнародному рівні обговорювалася проблема роззброєння. Правда, вона була приречена на невдачу, оскільки Версальсько-Вашингтонська система встановила нерівність в озброєнні і всі переговори велися, фактично, з метою закріплення такого становища.

Разом з тим у 1925 р. вдалося підписати Женевську конвенцію про заборону використання хімічної зброї. Також було підписано конвенції про заборону використання варварських систем зброї (кулі "дум-дум" зі зміщеним центром тяжіння і т. д.) і про права військовополонених.

Поряд із встановленням відносної стабільності в Європі відбулося загострення відносин з Радянським Союзом.

СРСР було звинувачено у втручанні у внутрішні справи Китаю в 1925-1927 pp. і Великобританії ("Лист Комінтерну" і підтримка радянськими профспілками страйкуючих англійських шахтарів). У 1927 р. Великобританія розірвала дипломатичні відносини та анулювала торговельну угоду з СРСР. Проте інші країни не підтримали таких дій.

З ініціативи міністра закордонних справ Франції Бріана і державного секретаря США Келлога у Парижі 27 серпня 1928 р. 15 держав підписали пакт Бріана-Келлога:

1. Високі договірні сторони від імені своїх народів урочисто заявляють, що вони засуджують використання війни для вирішення міжнародних суперечок і відмовляються від неї як від інструмента державної політики в їхніх взаєминах.

2. Високі договірні сторони визнають, що для врегулювання всіх суперечок чи конфліктів, які можуть виникнути між ними, незалежно від їхнього характеру чи причин, вони прагнутимуть удаватися тільки до мирних засобів.

Згодом до цього пакту приєднались майже всі європейські держави, в тому числі СРСР.

Назад Зміст Вперед