UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1914 —1939 pp.)
Становлення основ післявоєнного світу. Версальсько-Вашингтонська система

Вашингтонська конференція 1921-1922 pp.

Мирні договори з Німеччиною та її союзниками були доповнені серією угод, підписаних на Вашингтонській конференції (12 листопада 1921 p.-6 лютого 1922 р.), присвяченій питанням обмеження морських озброєнь та відносинам в Азійсько-Тихоокеанському регіоні.

У роботі конференції брали участь США, Великобританія (були також представлені її домініони та Індія), Японія, Франція, Італія, Бельгія, Голландія, Португалія, Китай.

На конференції було підписано три угоди. Договір чотирьох держав (США, Англії, Японії, Франції) гарантував його учасникам збереження володінь у басейні Тихого океану. Сторони давали взаємні гарантії недоторканності колоній терміном на 10 років. Згідно з угодою ліквідовувався англо-японський договір 1902 р. Договір п'яти держав (Англії, США, Японії, Франції, Італії) про обмеження морських озброєнь встановлював пропорції у співвідношенні військово-морських флотів (5 : 5 : 3 : 1,75 : 1,75) зазначених держав. Учасники договору зобов'язувалися не будувати лінкорів тоннажністю понад 35 тис. тонн. Заборонялося створювати нові військово-морські бази (крім США та Великобританії) в Тихоокеанському регіоні.
Це був перший в історії договір про обмеження гонки озброєнь і вперше Великобританія формально визнала рівність флоту США зі своїм.

6 лютого 1922 р. було підписано трактат дев'яти держав, який проголошував принцип суверенітету і територіальної цілісності Китаю. Японія відмовилась від монопольного становища у Китаї і повертала йому колишні німецькі володіння.

Великі держави брали на себе зобов'язання не прагнути до розподілу Китаю на сфери впливу і дотримуватися принципів "відчинених дверей" та "рівних можливостей".

Назад Зміст Вперед