UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1914 —1939 pp.)
Встановлення більшовицької диктатури. Національно-визвольний рух і громадянська війна в Росії

Встановлення радянської влади в Середній Азії

Під час розгрому основних сил Колчака Червона армія взялася за встановлення радянської влади в Казахстані та Середній Азії.

У середині 1920 р. радянську владу було встановлено в Киргизії — утворилась Киргизька автономна Радянська Соціалістична Республіка у складі РРФСР.

В цілому ж Туркестанський край (сучасна Середня Азія) виявився надовго відрізаним від Центральної Росії. Тут склалося своєрідне становище. Поряд з незалежними ханствами Хіва і Бухара існували уряди більшовиків (Ташкент) і білогвардійців.

Становище ускладнювалось тим, що в Туркестані діяли загони інтервентів (англійці прагнули розширити свої колоніальні володіння за рахунок Середньої Азії) та місцевих противників радянської влади. В середині 1919р. Східний фронт було розділено на дві частини: Східний і Туркестанський. Командувачем Туркестанського фронту було затверджено Фрунзе.

У лютому 1920 р. червоні війська оволоділи опорним пунктом білогвардійців у Середній Азії — Красноводськом. Після цього білих було витіснено за межі Середньої Азії. IX з'їзд рад Туркестану прийняв Конституцію, в якій проголошувалось утворення Туркестанської Радянської Соціалістичної Республіки.

Кульмінацією боротьби в Туркестані стало повстання в Бухарі, підтримане Червоною армією. Режим бухарського еміра, який спирався на допомогу англійців, впав влітку 1920 р. Того ж року було скинуто владу хівинського хана. Радянське керівництво визнало Бухарську і Хорезмську (колишнє Хівинське ханство) народні республіки. Народи Середньої Азії залишились у сфері впливу Росії, щоправда, вже радянської. Проте боротьба з басмачами тривала до 1932 р.

Назад Зміст Вперед