UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1914 —1939 pp.)
Встановлення більшовицької диктатури. Національно-визвольний рух і громадянська війна в Росії

Агресія радянської Росії у Закавказзі

З початком громадянської війни влада в Закавказзі перейшла до рук Азербайджанської націоналістичної партії "Мусават" (рівність), вірменського революційного "Дашнакцутюна" і Грузинської соціал-демократичної партії меншовиків.

"Мусават" намагалась перетворити Азербайджан на велику мусульманську незалежну державу або об'єднати з Туреччиною.

Вірменська партія "Дашнакцутюн" будувала свою політику на національних гаслах. Вірменській державі весь час доводилося вести запеклу боротьбу з Туреччиною. За період 1915-1918 pp. загинуло 2 млн вірмен.

Меншовики Грузії, прийшовши до влади в листопаді 1917 р., опинились у складному становищі: у внутрішні справи цієї країни постійно втручались Туреччина, Німеччина, а згодом і держави Антанти.

Після розгрому основних сил білогвардійців радянська Росія приступила до реалізації планів світової революції. Жертвами цієї політики стали новоутворені держави Закавказзя.

У квітні 1920 р. більшовики підняли повстання робітників і матросів у Баку. Після цього в країну вдерлась Червона армія. В результаті було проголошено Азербайджанську Радянську Соціалістичну Республіку. В листопаді 1920 р. місцеві більшовики за підтримки Червоної армії скинули владу дашнаків і проголосили Вірменську Радянську Соціалістичну Республіку. В лютому 1921 р. більшовики Тбілісі, скинувши при активній участі Червоної армії меншовицьке керівництво, проголосили Грузинську Радянську Соціалістичну Республіку. Закавказькі республіки уклали воєнно-політичний союз з Росією. У березні 1922 р. Азербайджан, Вірменія та Грузія об'єднались у Закавказьку Федерацію, яка проіснувала до кінця 1936 р.

Назад Зміст Вперед