UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1914 —1939 pp.)
Встановлення більшовицької диктатури. Національно-визвольний рух і громадянська війна в Росії

Радянсько-польська війна

На межі 1917-1918 pp. у Польщі набрав сили революційний рух. 29 серпня 1918р. Ленін підписав Декрет РНК, який анулював усі договори та акти, укладені урядом колишньої царської Росії з Пруссією та Австрією щодо розподілу Польщі. Країни Антанти, визначивши факт незалежності Польщі, активно підтримали її. Вони вбачали в ній союзника у боротьбі проти радянської Росії та противагу Німеччині на Сході. Правлячі кола відновленої Польської держави на чолі з Ю. Пілсудським прагнули відродити країну у кордонах 1772 р.

У квітні 1920 р. після укладення Варшавської угоди між УНР і Польщею почався наступ польських та українських військ на РРФСР і УСРР. Пілсудський заявив, що його армія залишиться в Україні до тих пір, поки не буде сформовано постійний український уряд. Країни Антанти забезпечували польські війська зброєю, танками, панцерниками, літаками. Полякам вдалося захопити Київ і відтіснити більшовицькі війська на лівий берег Дніпра, проте далі просунутися вони не змогли.

У травні 1920 р. радянські війська Південно-Західного фронту (під командуванням О. Єгорова) і Західного (М. Тухачевського) перейшли в наступ. Вони відкинули польську армію за межі України і Білорусії. Операції Червоної армії ускладнилися тим, що на півдні почалися бої з Врангелем.

Наступ здійснювався силами двох розрізнених фронтів: Південно-Західного на Львів і Західного — на Варшаву. Це був серйозний стратегічний прорахунок. Війська, подолавши 500 км, відірвалися від своїх резервів і тилів.

На підступах до Варшави вони зупинились і через загрозу оточення змушені були з великими втратами відступити з території не тільки Польщі, але й Західної України та Західної Білорусії. Зрештою сторони погодилися укласти Ризький мир (18 березня 1921 p.), згідно з яким до Польщі відходила територія з населенням 15 млн осіб; західний кордон радянської Росії проліг у 30 км від Мінська. Польща закріпила за собою і Західну Україну.

Назад Зміст Вперед