UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1914 —1939 pp.)
Встановлення більшовицької диктатури. Національно-визвольний рух і громадянська війна в Росії

Бої на Східному фронті у 1918-1919 pp.

У першій половині 1918 р. більшовики порівняно швидко поширили свою владу на території країни, придушивши слабкий та неорганізований опір своїх противників. Але з літа 1918 р. ситуація кардинально змінилася. У травні 1918 р. вчинив заколот чехословацький корпус, приводом до чого стали чутки, що після укладення Брестського миру всіх солдатів збираються ув'язнити в концтаборах.

Корпус розпочав наступ на Захід до Волги, тим самим відрізавши Сибір від центральної Росії. В таких умовах з різних антибільшовицьких сил на звільненій від більшовиків території створювалися уряди, які претендували на статус всеросійських. Так, делегати розігнаних Установчих зборів утворили в Самарі свій уряд (КОМУЧ). У липні 1918р. було створено Сибірський уряд.

У вересні 1918 р. ці уряди разом з Казахським, Тюрко-Татарським, Башкирським та іншими утворили Всеросійський Тимчасовий уряд — Директорію. Місцем її перебування став Омськ. Але Директорія не мала достатньої підтримки. За таких умов керівництво перебрав на себе адмірал О. Колчак, якого антибільшовицькі сили визнали правителем Росії. Він зумів реорганізувати війська, створив 130-тисячну армію і влітку 1919 р. перейшов у наступ проти більшовиків. Але до осені його наступ ослаб. У жовтні Червона армія стрімким наступом рушила на Схід. У січні 1920 р. вона досягла Іркутська. Колчака було заарештовано і розстріляно.

Назад Зміст Вперед