UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1914 —1939 pp.)
Встановлення більшовицької диктатури. Національно-визвольний рух і громадянська війна в Росії

Початок інтервенції

Після підписання Брестського миру під приводом охорони від німців військових вантажів, наданих Росії союзниками у 1916-1917 pp., до Мурманська та Архангельська в березні 1918 р. прибули англійські, французькі та американські війська. В Архангельську вони ліквідували радянську владу: тут було створено уряд з есерів та кадетів.

У квітні 1918 р. на Далекому Сході висадився японський десант. У Сибіру англійці зробили ставку на козачого отамана Г. Семенова, який проголосив себе головнокомандувачем російською армією на Далекому Сході. Його загони вторгайся в Забайкалля, де й встановили режим найжорстокішого терору. У травні радянські війська під командуванням Сергія Лазо відкинули їх у Маньчжурію, але у вересні "семенівці" з японцями вступили в Читу.

Інтервенція різко активізувала внутрішні антибільшовицькі сили. У Москві, Ярославлі, Рибінську, Володимирі, Коврові, Муромі, в містах Поволжя, Уралу та Сибіру спалахнули заколоти. У травні 1918 р. повстав чехословацький корпус, що, за домовленістю з країнами Антанти, мав бути відправлений до Франції через Владивосток. На Дону формувалась армія отамана Краснова, на Кубані — Добровольча армія.

Англійці вступили в Закавказзя та Туркестан. Було ліквідовано радянську владу в Баку. Із захопленням міста замкнулося кільце фронтів навколо радянської республіки.

Назад Зміст Вперед