UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1914 —1939 pp.)
Встановлення більшовицької диктатури. Національно-визвольний рух і громадянська війна в Росії

Встановлення більшовицької диктатури

У своїй партійній програмі більшовики після приходу до влади передбачали встановити диктатуру пролетаріату, тому з перших днів розпочали одночасно процес зламу старого державного апарату та створення нового.

Вищим законодавчим органом влади став Всеросійський з'їзд рад робітничих і солдатських депутатів, а між з'їздами — Всеросійський Центральний Виконавчий Комітет. Він призначав Раднарком (головний орган виконавчої влади, який до березня 1918 р. був коаліційним) та окремих народних комісарів, мав право відміняти та змінювати декрети, видані Раднаркомом. До першого ВЦВК входили 62 більшовики, 29 лівих есерів і 6 меншовиків-інтернаціоналістів.

Одночасно почався процес створення і органів захисту нового режиму. 28 жовтня 1917 р. було створено робітничо-селянську міліцію, 22 листопада — Всеросійську надзвичайну комісію (ВЧК), народні суди та революційний трибунал. 15 січня 1918 р. було проголошено декрет про створення Червоної армії, яка до червня 1918 р. комплектувалась на добровільних засадах. У її підрозділах вводилась посада політкомісара. У листопаді 1918р. було створено Раду робітничо-селянської оборони на чолі з В. Леніним.

До жовтневого перевороту більшовики критикували Тимчасовий уряд за зволікання зі скликанням Установчих зборів. У листопаді 1917 р. вибори, нарешті, відбулися.

Зі 715 депутатів 412 були есерами, 17 — меншовиками, 16 — кадетами, 183 — більшовиками, 87 — належали до інших партій.

До дня відкриття Установчих зборів більшовики підготували "Декларацію прав трудящого та експлуатованого народу", яку на засіданні Установчих зборів виголосив Голова ВЦВК Я. Свердлов.

У цьому документі перед Установчими зборами ставилась вимога визнати перші декрети Раднаркому, а також взяти курс на перебудову суспільства за соціалістичним зразком. Делегати проголосували проти Декларації. У відповідь більшовицька фракція заявила, що більшість Установчих зборів — представники контрреволюції, і разом з лівими есерами залишила зал засідань.

Наступного дня червоногвардійці не допустили делегатів до залу засідань Установчих зборів, які декретом ВЦВК були розпущені.

Одночасно у Петрограді проходили III Всеросійський з'їзд робітничих та солдатських депутатів і III Всеросійський з'їзд селянських депутатів. Відбулося об'єднання двох з'їздів та вибори нового ВЦВК рад робітничих, солдатських та селянських депутатів. У результаті в радянській Росії склалась єдина система рад. III з'їзд рад прийняв резолюцію, згідно з якою Російська Соціалістична Федеративна Радянська Республіка (РСФРР, згодом — РРФСР) утворювалась на основі добровільного союзу народів Росії як федерація радянських республік цих народів. Подальший хід подій показав, що процес оформлення федерації був далеко не таким, як про нього йшлося у деклараціях та резолюціях.

Назад Зміст Вперед