UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1914 —1939 pp.)
Революційний рух в Європі 1918-1923 pp.

Розпад Австро-Угорщини. Національно-визвольні революції народів імперії

Восени 1918 р. південнослов'янські землі Австро-Угорщини були охоплені селянським рухом, а в армії та на фронті відбувалися революційні виступи. У такому становищі 5-6 жовтня 1918 р. у Загребі (Хорватія) на нараді представників партій з усіх південнослов'янських земель Австро-Угорщини було створено Народне віче (Народну раду) словенців, хорватів і сербів. Воно проголосило своєю метою "об'єднання усіх словенців, хорватів і сербів у народну, вільну й незалежну державу". 29 жовтня 1918 р. повідомлено про розрив усіх відносин з Габсбурзькою монархією і про створення суверенної держави словенців, хорватів і сербів (Держава СХС). Народне віче стало верховним владним органом.
Нова держава була у скрутному становищі. Під гаслами розподілу поміщицької землі посилювався селянський рух, тривали воєнні дії проти військ Антанти. Італія прагнула захопити не лише південнослов'янські землі на узбережжі Адріатичного моря, обіцяні їй державами Антанти, а й значно більшу територію.

У цій ситуації реальну допомогу Державі СХС могла надати Сербія, яка направила свої війська на узбережжя Адріатики, що нейтралізувало дії італійців. Сербія претендувала на об'єднання всіх південнослов'янських земель під скіпетром династії Карагеоргієвичів. Хорватські і словенські лідери побоювалися гегемонії Сербії в єдиній державі. Не маючи власних збройних сил, Держава СХС не могла захистити свого суверенітету і змушена була піти на угоду із Сербією. В результаті переговорів між делегацією Народного віча та урядом Сербії 1 грудня 1918р. було підписано угоду про створення єдиної південнослов'янської держави — Королівства сербів, хорватів і словенців — Королівства СХС. До його складу згодом увійшла і Чорногорія.

25 жовтня 1918 р. у Будапешті відбулись демонстрації і мітинги, на яких населення вимагало негайно укласти мир, відділитися від Австрії та проголосити Угорську республіку.

28 жовтня Національна рада в Празі проголосила створення Чехословацької держави. 30 жовтня Словацька рада заявила про відділення Словаччини від Угорщини та ухвалила право словацького народу вирішувати свою долю на основі повної незалежності.

У ніч з 30 на 31 жовтня у Будапешті і Відні одночасно відбулись революції, у результаті яких в Австро-Угорщині було повалено монархію Габсбургів: 12 листопада проголошено утворення Австрійської республіки, а 16 листопада — Угорської.

1 листопада 1918 р. українці розпочали повстання у Львові, але відразу зустріли опір поляків. Розпочалася польсько-українська війна. 13 листопада було оприлюднено акт проголошення Західноукраїнської Народної Республіки. Польські землі, що входили до складу імперії, стали складовою відновленої Польської держави. Таким чином Австро-Угорська імперія припинила існування, а на її уламках виникли нові держави.

Назад Зміст Вперед