UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1914 —1939 pp.)
Перша світова війна

Воєнні дії на Західному фронті у 1918 р.

Поразка країн німецько-австрійського блоку. Комп'єнське перемир'я. Німецьке командування, зібравшись із силами, намагалося розбити англійців та французів до вступу у війну США. З кінця березня до початку червня німці провели на заході три наступальні операції. Вони мали певну перевагу, та бракувало адекватної оцінки противника. Пожертвувавши сотнями тисяч своїх солдатів, німці перейшли річку Марна і наблизились до Парижа. Столицю Франції обстрілювали із далекобійних гармат ("Велика Берта"), її бомбардувала авіація. Ці руйнування не могли змінити становища Німеччини на краще. Людські резерви було вичерпано. На фронт гнали навіть підлітків. 18 липня союзники перейшли у наступ, відкинули німців від Марни і більше ініціативою не поступалися.

Остаточного удару по німецьких військах союзники завдали поблизу Ам'єна 8 серпня. За один день перестали існувати 16 німецьких дивізій. Командувач німецькою армією генерал-фельдмаршал фон Гінденбург заявив імператору Вільгельму II про доцільність укладення миру, поки війська знаходяться на території противника.

Не чекаючи воєнних дій Німеччини, під натиском військ Антанти 29 вересня капітулювала Болгарія. Через місяць попросили миру Австро-Угорщина і Туреччина.

Оцінивши загрозливість ситуації, німецьке верховне командування в ультимативній формі поставило вимогу імператору припинити війну і запобігти вибуху революції. Уряд Німеччини звернувся до американського президента з проханням про перемир'я та укладення миру. Вільсон погодився розпочати переговори за умови відведення німецьких військ із захоплених територій та зречення кайзером престолу.

Поки в Берліні роздумували, у місті Кіль 3 листопада повстали військові моряки. Вони були обурені спробою командування кинути їх в останній бій. Для захисту своїх інтересів моряки створили першу в Німеччині Раду. У Берліні на боротьбу піднялися робітники.

Переговори про перемир'я почалися 7 листопада 1918 р. на станції Ретонд у Комп'єнському лісі, де стояв штабний поїзд маршала Фоша.

Тим часом революційна хвиля не вщухала, і 9 листопада Німеччину було проголошено республікою. Канцлер Макс Баденський оголосив про зречення престолу кайзером, який втік у Голландію. Влада перейшла до соціал-демократа Еберта. Переговори у Комп'єнському лісі велися від імені нового уряду. В ультимативній, принизливій для німецьких делегатів формі союзники виставили низку умов. Протягом двох тижнів німці повинні були евакуювати війська з Бельгії, Франції, Люксембургу, Ельзасу і Лотарингії. Вони мали відмовитися від Брест-Литовського договору, передати все озброєння переможцям, відпустити на батьківщину полонених. Водночас союзне командування дозволило тимчасово залишити німецькі війська в Україні та Прибалтиці.

На світанку 11 листопада 1918р. між Німеччиною та її противниками було підписано перемир'я (на 36 днів). Об 11 годині ранку пролунав сигнал "Припинити вогонь!". Прогримів перший залп артилерійського салюту. Перша світова війна закінчилась.

Назад Зміст Вперед