UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1914 —1939 pp.)
Перша світова війна

Підводна війна

Напередодні війни Англія мала потужний військовий флот, який заблокував німецькі морські сили в Балтиці, австро-угорські — в Адріатиці. Британський флот розгромив німецьку ескадру у Південній Атлантиці біля Фолклендських островів. Держави Троїстого союзу потерпали від морської блокади і шукали ефективних засобів протидії. Порятунок вбачався у широкому застосуванні порівняно нової зброї — підводних човнів — і розгортанні підводної війни.

У лютому 1915 р. Німеччина оголосила всі води, які омивають Великобританію, зоною бойових дій і спрямувала сюди свої підводні човни. 7 травня об'єктом атаки став англійський пасажирський лайнер "Лузитанія" з 1196 пасажирами на борту, з яких 128 були американцями. Загибель "Лузитанії" стала однією з найбільших морських катастроф. США виступили з рішучим протестом, бо, крім людських жертв, підводна війна завдавала збитків торгівлі з країнами Антанти. Німеччина, побоюючись конфлікту зі США, тимчасово обмежила підводну війну. Німецьке командування віддало наказ не топити пасажирських суден без попередження. На практиці командири підводних човнів цього наказу не виконували.

У травні — червні 1916р. між англійським і німецьким флотами відбулася найбільша в історії морська битва. У ній з обох сторін брали участь дредноути, лінійні кораблі, крейсери, міноносці. Зіткнення відбулося у Північному морі поблизу берегів Ютландії. Спроба німецької ескадри розсікти британський флот і знищити його по частинах ледь не стала катастрофою для неї самої. Німецький флот поспішно вийшов з бою.

У Німеччині знову активізувалися прихильники необмеженої підводної війни. Країни Антанти дуже потерпали від німецьких підводних човнів. На виклик Німеччини вони відповіли розгортанням суднобудування, розробкою ефективних засобів боротьби проти підводних човнів. Агресивністю Німеччини обурювалася світова громадськість. Стало зрозуміло, що підводні човни не спроможні вирішити долю війни, яка все більше набувала затяжного характеру.

Назад Зміст Вперед